آرتروز گردن در سالمندان {علائم، نشانه ها و… }

Blog

آرتروز گردن در سالمندان {علائم، نشانه ها و… }

آرتروز گردن در سالمندان یک بیماری رایج است که معمولاً با افزایش سن در افراد میانسال و مسن ایجاد می شود. به طور کلی دلایل زیادی برای ابتلا به آرتروز گردن وجود دارد، اما این بیماری معمولاً در اثر از بین رفتن دیسک های ستون فقرات و غضروف ها ایجاد می شود. در اکثر مواقع آرتروز گردن در افراد بالای ۶۰ تا 65 سال ایجاد می شود. از همین رو شناخت علائم این بیماری در کنار روش های درمان و پیشگیری از آن می‌تواند به سالمندان کمک کنند تا در صورت مواجه شدن با این بیماری هر چه سریع تر اقدام به درمان آن نمایند. در این مقاله می توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد آرتروز گردن در سالمندان بدانید آشنا شوید.

آرتروز گردن چیست! و در چه افرادی بیشتر دید ه می شود و علت آن چیست؟

آرتروز گردن که به آن اسپوندیلوز گردن نیز گفته می‌شود، یک بیماری دردناک است که معمولاً در اثر خشک شدن، تورم و کاهش دامنه حرکتی عضلات گردن ایجاد می شود و افراد هر ردرد ناشی از گردن را گردن درد می نامند اما اگر با ما همراه باشید می دانید که این بیماری چیست و چگونه درمان می شود. امروزه میلیون ها نفر از افراد بالای60 تا 65 سال با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند و اکثر این افراد به پوکی استخوان، روماتیسم و نقرس مبتلا هستند.

همه چیز درباره آرتروز گردن یا اسپوندیلوز گردن

آرتروز گردن معمولاً در اثر تحلیل دیسک ها غضروف ها و همچنین رشد غیر طبیعی استخوان ایجاد می شود. در گردن ما مهره های ستون فقرات عضلات و رباط ها قرار گرفته اند. رباط های گردن وظیفه اتصال ستون فقرات به جمجمه را بر عهده دارند و موجب می شوند تا بتوانیم به راحتی گردن خود را به سمت های مختلف حرکت دهیم. مهره ها از کنار از طریق مفاصل به یکدیگر متصل می‌شوند و بین هر مهره دیسک قرار می گیرد. در واقع دیسک ها درست مثل ضربه گیر عمل می کنند و موجب افزایش انعطاف پذیری ستون مهره ها می شوند. هر چقدر رباط ‌های این ناحیه قوی‌تر باشد مهره ها با قدرت بیشتری در سر جای خود قرار می گیرند. آرتروز گردن در واقع در اثر تخریب یا فرسایش مهره ها و دیسک گردن ایجاد می شود. این موضوع معمولاً با افزایش سن رخ و اثر استفاده نادرست از عضلات می دهد.

علائم آرتروز گردن

شناخت علائم بیماری آرتروز گردن می تواند به شما کمک کند که هر چه سریع تر این بیماری را شناسایی کنید و برای درمان آن اقدام نمایید. معمولاً افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند برخی از علائم را تجربه می کنند و از طرفی شدت علائم نیز در افراد مختلف متفاوت است. در ادامه به رایج ترین علائم آرتروز گردن اشاره شده است.

 • درد شدید مفاصل گردن
 • ورم مفاصل گردن
 • خشک شدن مفاصل گردن
 • احساس درد و حساسیت به لمس کردن گردن
 • احساس درد و مشکل در هنگام تکان دادن گردن
 • گرمی و قرمز شدن مفاصل
 • احساس درد و سفتی در ناحیه گردن
 • احساس سردرد به خصوص از ناحیه گردن
 • عدم توانایی در چرخاندن و خم کردن سر
 • صدا دادن گردن در زمان تکان دادن

سایر علائم آرتروز گردن

هر چند که بیشتر افراد احتمالاً با ابتلا به آرتروز گردن علائم بالا را تجربه می کنند. اما به هر حال برخی بیماران نیز ممکن است علائم دیگری را مشاهده کنند. در ادامه به برخی از این علائم اشاره شده است.

 • سرگیجه
 • سردرد
 • احساس تپش قلب
 • حالت تهوع
 • احساس ناراحتی در شکم
  احساس وز وز در گوش
  تار شدن دید
 • فشار خون بالا
 • بی حسی گردن
 • سوزن سوزن شدن گردن
 • احساس ضعف در عضلات
 • عدم هماهنگی عضله گردن در زمان تکان خوردن
 • اسپاسم عضلات

تشخیص نشانه های آرتروز گردن

شناخت علائم آرتروز گردن ‌تواند در تشخیص این بیماری مؤثر باشد به طور کلی پزشک برای شناسایی بیماری ابتدا شرح حال بیمار را پرس و جو می کند سپس ناحیه گردن پشت و شانه های فرد معاینه می شوند در صورت نیاز پزشک از آزمایشات تصویر برداری مثل اشعه ایکس سی تی اسکن و ام آر آی استفاده می کند. در برخی مواقع نیز ممکن است پزشک شما را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد.

درمان آرتروز گردن

به طور کلی بهترین روش درمان آرتروز گردن استراحت کردن و عدم ایجاد فشار بر گردن است. معمولاً استفاده از روش های غیر جراحی برای درمان آرتروز در سالمندان بسیار مؤثر است. در ادامه به مؤثرترین روش های درمان آرتروز گردن اشاره شده است.

استراحت کردن برای درمان آرتروز

اگر درد آرتروز گردن شدید باشد بهترین روش درمان این است که فرد برای یک تا سه روز استراحت کنند. استراحت طولانی برای درمان بیماری مؤثر نیست، اما استراحت کوتاه می تواند به کاهش درد و از بین بردن علائم بیماری کمک زیادی کند.

استفاده از گردنبند طبی برای درمان آرتروز

یکی دیگر از روش های درمان آرتروز گردن در سالمندان استفاده از گردنبند طبی است. می ‌توان برای کاهش درد و علائم برای مدت یک هفته از گردنبند طبی استفاده کنید توجه داشته باشید که استفاده طولانی مدت از این گردنبند ها برای طولانی مدت توصیه نمی شود، زیرا این کار موجب ضعف عضلات ستون مهره ها می گردد و ممکن است درد را افزایش دهد.

ماساژ و ورزش آرتروز گردن برای درمان آتروز گردن

ماساژ دادن و انجام برخی حرکات ورزشی می تواند به شل کردن عضلات و احساس آرامش بیشتر در ناحیه گردن کمک کند. برخی حرکات ورزشی می تواند به مرور درد بیمار را تسکین دهد و گرفتگی عضلات ناشی از آرتروز گردن را برطرف کند. آرتروز موجب می‌شود تا عضلات و ناحیه گردن مراقبت و حساس شوند. از همین رو ماساژ دادن و انجام حرکات ورزشی می تواند التهابات ناحیه را کاهش دهند و عضلات گردن را تقویت کند. یکی از بهترین ورزش هایی که می توانند برای درمان آرتروز گردن و همچنین تقویت عضلات گردن انجام دهید این است که کف دست خود را روی پیشانی قرار دهید و سپس بدون این که سر و دستتان را حرکت دهید، کمی سر را رو به جلو فشار دهید. ۱۰ ثانیه مکث کنید و سپس دوباره حرکت را تکرار کنید.

ما در یک مقاله به موضوع توانبخشی سالمندان پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

فیزیوتراپی آرتروز گردن

یکی از بهترین روش های درمان آرتروز گردن استفاده از خدمات فیزیوتراپی است. در فیزیوتراپی با استفاده از تمرین ها و حرکات اصلاحی و همچنین کمک گرفتن از دستگاه ها نه حرکتی عضلات را افزایش می‌دهند و به بیمار کمک می کنند تا قدرت عضلات خود را افزایش دهد. این روش درمان معمولاً برای افرادی که به درد شدید و مشکلات حرکتی نیز مبتلا هستند بسیار مؤثر است.

ما یک مقاله در مورد فیزیوتراپی در منزل نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

چه زمانی آرتروز گردن نیاز به جراحی دارد؟

به طور کلی آرتروز گردن در دسته بیماری‌های مزمن جای می گیرند و در طولانی مدت فرد را درگیر می کند در اکثر افراد این بیماری آن قدر پیشرفته نمی شود که نیاز به جراحی پیدا کنند. اما در برخی موارد نادر ممکن است پزشک توصیه کند تا فرد برای برداشتن فشار از ناحیه نخاع و اعصاب از عمل جراحی استفاده کند. از آن جایی که فشرده شدن ناحیه نخاع می تواند منجر به ناتوانی شود بنابراین پزشک برای جلوگیری از بروز مشکلات بزرگ تر بیمار را جراحی می کند.

آرتروز گردن و عوارض

آرتروز گردن می تواند موجب ایجاد فشار به نخاع و همچنین بیان شدن دست و پا و اختلالات حرکتی شود. در موارد پیشرفته ممکن است فرد در زمان حرکت کردن و راه رفتن دچار مشکل شود. در صورتی که آرتروز در قسمت محیطی کانال نخاعی باشد، این موضوع می تواند مشکلات جدی نظیر از بین رفتن مهارت اندام ها و احساس درد شدید در اندام ها را ایجاد کند.

جمع بندی

آتروز گردن یکی از شایع ترین بیماری های که همیشه همراه با افراد سن بالا است و برای افرادی که پرستار سالمند هست باید این اطلاعات انواع، نشانه ها، علائم و… آشنا باشد و نکته آخری که بسیار برای ما مهم است این مورد است که نظرات خود را در مورد این مطلب یاداشت کنید و امتیاز خود را نیز ثبت کنید که ما مقالات و خدمات بهتری را نسبت به نظرتان ارائه کنیم.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
0 0 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات