توانبخشی سالمندان چیست؟ (راه های پیشگیری از بیماری سالمند)

Blog

توانبخشی سالمندان چیست؟ (راه های پیشگیری از بیماری سالمند)

توانبخشی سالمندان یک فرآیند برای بازیابی قدرت و توانایی است که باید به دست افرادی ماهر و باتجربه انجام شود. این کار می تواند کیفیت زندگی افراد سالمند را تا حدود زیاد افزایش دهد و انرژی از دست رفته و ناتوانی ایجاد شده در آن ها را برطرف سازد. در توانبخشی معمولاً با تقویت عضلات بدن فرد توانایی بیشتری کسب می کند و بعد از مدتی می تواند با اعتماد به نفس و توانایی بیشتری به امور روزمره خود رسیدگی کند. معمولاً از توانبخشی و فیزیوتراپی سالمندان برای کمک به افرادی که دچار بیماری های خاص، شکستگی ها و سکته مغزی هستند استفاده می شود و یک پرستار سالمند در منزل با انجام تمرینات مخصوص به بهبود شرایط بیمار کمک می کند. در این مقاله می توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد توانبخشی سالمندان بدانید آشنا شوید.

توانبخشی چیست؟

توانبخشی به اقداماتی گفته می شود که فرد سالمند کمک می کند تا سطح تا سطح توانایی های خود را افزایش دهد و در زمینه های مختلف جسمی، حسی، اجتماعی و ذهنی توانایی های بیشتری کسب کند. این فرآیند معمولاً با انجام تمرینات هدفمند انجام می شود و بهبود وضعیت سلامت افراد سالمند کمک می کند. به علاوه توانبخشی سالمندان به این افراد کمک می کند تا بتوانند با افزایش قدرت بدنی و ذهنی یک زندگی مستقل داشته باشند و برای انجام امور روزمره خود کمتر محتاج کسی باشند.

توانبخشی سالمندان برای بازیابی قدرت و توانایی

اهداف توانبخشی چیست؟

توانبخشی در سالمندان با اهداف متفاوتی انجام می شود. این امر معمولاً به منظور افزایش کارایی و بهبود عملکرد در افراد ناتوان و کم توان انجام می شود و به آن ها کمک می کند تا بتوانند بهتر زندگی خود را کنترل کنند. در ادامه می توانید با مهم ترین اهداف توانبخشی در سالمندان آشنا شوید.

 • جلوگیری از معلولیت در سالمندان
 • جلوگیری از افزایش معلولیت 
 • بهبود سطح زندگی افراد ناتوان و کم توان
 • کمک به معلولین در برخورد با مشکلات 
 • انجام تمرینات مفید برای افزایش قدرت و توانایی در سالمندان کم توان

فواید توانبخشی سالمندان

انجام فیزیوتراپی در منزل و درمان های توانبخشی برای سالمندان فواید زیادی به دنبال دارد. این تمرینات موجب افزایش تحرک در افراد سن بالا می شود و سطح متابولیسم و تعادل بدن در این افراد افزایش پیدا کند. از طرف دیگر تمرینات توانبخشی به تنظیم فشار خون، کاهش میزان قند خون و چربی خون در افراد سالمند کم توان کمک می کند. این افراد بعد از اینکه از مزایای توانبخشی بهره مند می شوند توانایی های حرکتی، انعطاف پذیری و وضعیت بدنی بهتری به دست می آورند و می توانند بسیاری از کارهای روزمره زندگی را خودشان و بدون کمک دیگران انجام دهند. به علاوه انجام تمرینات توانبخشی به این افراد کمک می کند تا سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهند و با این کار از چاقی و اضافه وزن نیز جلوگیری کنند. معمولاً این فرآیند توسط یک پرستار سالمند در منزل و یا فردی که وظیفه نگهداری از سالمند را بر عهده دارد انجام می شود و کمک زیادی به بهبود شرایط زندگی در افراد ناتوان و کم توان سالمند می کند.

توانبخشی سالمندان در منزل

خدمات توانبخشی سالمندان

خدمات توانبخشی معمولاً به چند دسته بندی مختلف تقسیم می شود. هر یک از این خدمات می تواند به سالمندانی با شرایط خاص کمک کند و توانایی آن ها را افزایش دهد. 

توانبخشی پزشکی

یکی از مهم ترین خدمات توانبخشی سالمندان توانبخشی پزشکی است که حتماً باید توسط یک مراقب فرد مسن با تجربه که دانش کافی در زمینه های پزشکی دارد، انجام شود. در این نوع توانبخشی برای پیشگیری از ابتلای سالمند به بیماری های خاص تلاش می شود و فردی که وظیفه نگهداری از سالمند را بر عهده دارد به او کمک می کند تا با افزایش سن سلامت خود را بهتر حفظ کند. اگر فرد بیمار باشد به او کمک می شود تا عوارض بیماری را کاهش دهد و بهتر با پیری و بیماری خود مقابله کند. این خدمات معمولاً باید با توجه به نیاز بیمار توسط افرادی مثل پرستار، فیزیوتراپ، کاردرمان، گرفتار درمان و بینایی سنج ارائه شود.

ما یک مقاله در مورد دلایل اسپاسم یا گرفتگی عضله داریم که می توانید آن را مطالعه کنید.

توانبخشی حرفه ای

در این نوع توانبخشی هدف اصلی این است که توانمندی های فرد سالمند را پیدا کند و به او کمک کند تا این توانایی ها را گسترش دهد. این توانایی ها هم می تواند در زمینه جسمی باشد و هم ذهنی و اجتماعی.

توانبخشی اجتماعی

توانبخشی اجتماعی به منظور برطرف کردن مشکلات مختلف اجتماعی و سازگاری بیشتر فرد سالمند با مسائل اجتماعی انجام می شود. در این خدمات توانبخشی سالمندان فرد توانبخش سعی می کند تا مشکلات اجتماعی سالمند را برطرف کند.

توانبخشی آموزشی

یکی دیگر از انواع توانبخشی سالمندان که توسط افراد متخصص ارائه می شود، توانبخشی آموزشی است. در این نوع توانبخشی به فرد مسن کمک می شود تا با مصرف غذاهای سالم، مراقبت های شخصی، شناخت رفتارهای خطرناک و همچنین روش هایی برای کاهش عوارض سالمندی زندگی بهتری را در این دوران از زندگی تجربه کند.  

ورزش هایی مفید برای توانبخشی سالمندان

انجام برخی از ورزش ها برای توانبخشی سالمندان بسیار مناسب تر است و به آن ها کمک می کند تا شرایط جسمی بهتری را تجربه کنند. در ادامه به برخی ورزش هایی مفید برای توانبخشی سالمندان اشاره شده است.

 • راه رفتن روزانه به مدت 20 دقیقه در هوای آزاد 
 • انجام تمرینات یوگا
 • شنا کردن و ورزش در آب
 • انجام تمرینات تنفسی به منظور بهبود ظرفیت تنفسی
 • دوچرخه سواری
 • تمرینات بدنسازی برای افزایش قدرت و استقامت بدن

نکاتی در زمینه توانبخشی و مراقبت های پزشکی و پرستاری 

 • برای بسیاری از افراد سن بالا توانبخشی به منظور بهبود وضعیت زندگی انجام می شود و در برخی دیگر برای کاهش علائم بیماری و درد است. اما به طور کلی انجام توانبخشی می تواند کیفیت زندگی آنها را تا حدود زیادی افزایش دهد.
 • بهترین روش درمان برای سالمندانی که به سکته قلبی، مغزی و یا عفونت مبتلا هستند، توانبخشی است و این کار حتماً باید توسط یک فرد که تجربه کافی در این کار را دارد انجام شود.
 • فردی که وظیفه مراقبت از افراد مسن را بر عهده دارد با انجام تمرینات توانبخشی می تواند به بهبود شرایط جسمی و روحی فرد سالمند کمک کند.
 • برای استخدام پرستار سالمند در منزل بهتر است حتماً از فردی کمک بگیرید که با فنون توانبخشی سالمندان آشنایی کامل داشته باشد.

جمع بندی نهایی

توانبخشی سالمندان مسئله ای بسیار مهم برای کمک به افراد سالمند و کم توان است که نه تنه روی بهبود وضعیت جسمانی آن ها مؤثر است، بلکه می تواند شرایط روحی و روانی فرد سالمند را نیز ارتقا دهد. کمک گرفتن از یک پرستار سالمند در منزل که اطلاعات و دانش کافی در زمینه کمک به سالمندان را دارد می تواند در این امر بسیار مؤثر باشد.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
5 1 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات