تقویت عضلای پای سالمندان

Blog

تقویت عضلای پای سالمندان

پرستار سالمند می‌تواند بر اساس آموزش‌ها‌ و تجربه خود از تحلیل رفتن عضلات سالمندان جلوگیری کرده و با کمک ورزش‌ها‌ و نرمش‌ها‌ی مناسب این عزیزان، به تقویت عضلات آنها کمک کند. 

با افزایش سن، توده عضلانی پای سالمندان و قدرت بدنی آنها کاهش می‌یابد که این موضوع برای افراد بالای 40 سال بسیار نگران کننده است. روند پیری نه تنها باعث ضعف عضلات می‌شود؛ بلکه میزان فعالیت بدنی این عزیزان را نیز در سنین بالا محدودتر می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد افراد بالای 50 سال در هر دهه بیش از 15 درصد کاهش قدرت بدنی دارند.

کاهش فعالیت بدنی می‌تواند منجر به ضعف اندام تحتانی و پاها شود. 30 تا 40 درصد علل زمین خوردن و افتادن در این سن و نیاز به استفاده از خدمات پرستاری سالمندان همین امر می‌باشد. از این رو قوی نگه داشتن پاها و کاهش میزان از دست دادن عضلات آنها با افزایش سن بسیار مهم است. در ادامه چند روش ساده برای تقویت عضلای پای سالمندان آورده شده است.

 ورزش‌ها‌ی مناسب برای تقویت عضلای پای سالمندان

تقویت پای سالمندان - سپیدگستر

هرچه پیرتر می‌شوید عضله‌ها بیشتر انعطاف پذیری خود را از دست می‌دهند. این امر ممکن است در نتیجه کاهش فعالیت و یا بیماری‌ها‌ی مفصلی باشد. اما برای قوی نگه داشتن پاها و جلوگیری کردن از تقلیل بیش از حد عضلات آنها با افزایش سن می‌بایست کارهای دیگری غیر از راه رفتن انجام دهید. مهم این است که تمرینات قدرتی و کششی را در برنامه‌ها‌ی روزانه خود بگنجانید تا بتوانید توده عضلانی خود را حفظ یا افزایش دهید.

این تقویت سبب می‌شود تا تعادل و هماهنگی بین اعضای بدن شما مخصوصا در ناحیه تحتانی افزایش یافته و در مقابل نیز دردهای مفصلی شما نیز کاهش یابد. با تمرینات ورزشی و کششی مداوم، شاهد افزایش قدرت و انعطاف پذیری عضلات پای خود خواهید بود. این نتیجه در هر سنی صادق است. اما برای سالخوردگان و افراد مسن برای جلوگیری از نیاز به خدمات پرستاری سالمندان در این برهه زندگی بسیار مهم‌تر است.  

مطلب پوکی استخوان در سالمندان را حتما بخوانید.

  • حلقه زدن با مچ پا

این ورزش برای گرم کردن عضلات پا قبل از شروع یک تمرین کامل ورزشی عالی است. حلقه زدن انعطاف پذیری مفصل مچ را افزایش می‌دهد. این تکنیک را می‌توان هنگام نشستن، ایستادن، با دردست گرفتن صندلی و یا کمک گرفتن از نرده برای پشتیبانی و حمایت بیشتر به راحتی انجام داد. در این ورزش سالمندان به سادگی یک پا را بلند می‌کنند و مچ پا را پنج بار به صورت دایره‌ای در هر دو جهت چپ و راست و هر مرتبه پنج بار می‌چرخانند. سپس این کار را با پای دیگر تکرار می‌کنند. 

تمرینات ساده با حداقل ضربه و فشار مانند حلقه زدن با مچ پا تقریباً توسط هر فرد مسنی قابل انجام شدن است. در حالی که سایر تمرینات ممکن است به کمی ‌کمک نیاز داشته باشند. پیری و از کارافتادگی می‌تواند چالش‌های بزرگی را برای افراد مسن ایجاد کند. برخی از سالمندان برای همراهی و یا آماده سازی غذا نیاز به کمک پاره وقت دارند. در حالی که برخی دیگر با بیماری‌ها‌ی جدی زندگی می‌کنند و از خدمات مراقبت‌ها‌ی پرستاری سالمندان استفاده می‌کنند.

استفاده از خدمات پرستاری سالمندان در حالی است که این نیروها آموزش‌های لازم را در خصوص حفظ و ارتقاء سلامت جسمی ‌و روحی سالمندان دیده‌اند و در این زمینه کاملا مجهز هستند. خدمات پرستاری سالمندان همچنین می‌تواند شامل رسیدگی و مراقبت از سالخوردگان مبتلا به آلزایمر، زوال عقل و پارکینسون نیز باشد. 

  • اسکوات

اسکوات را می‌توانید هنگام نشستن روی صندلی یا تکیه بر روی دیوار انجام دهید. این فعالیت ضمن افزایش انعطاف پذیری مفصل ران و زانو و همچنین گسترش دامنه حرکت مفاصل، عضلات باسن و ران را نیز تقویت می‌کند. در صورت انتخاب استفاده از صندلی، افراد سالخورده باید به حالت ایستاده قرار داشته باشند. بدن را با خم شدن زانوها و پهلوها پایین بیاورند تا حالت تقریبا نشسته، سپس وضعیت ایستاده را مجدد تکرار کنند. این تمرین باید 5 تا 10 بار تکرار شود.

برای دیگر سالمندان که تعادل نسبی خوبی دارند پیشنهاد می‌شود پشت به دیوار بایستند؛ سپس بدن را به آرامی‌ به حالت اسکات پایین بیاورند تا جایی که زانوها با زاویه 45 درجه خم شوند و مجدد به حالت ایستاده بلند شوند و این کار را 5 مرتبه تکرار کنند.

مطلب ورزش  سالمندان را حتما بخوانید.

  • تمرینات لگن

سالمندان اغلب دچار آرتروز باسن می‌شوند. عضلات ضعیف شده نیز اغلب در بروز این مشکل نقش اساسی دارند. با انجام تمرینات ران، آنها می‌توانند عضلات ران و باسن خود را تقویت کرده و توانایی انعطاف پذیری لگن و دامنه حرکت خود را در این ناحیه افزایش دهند.

برای انجام این حرکت می‌بایست فرد روی زمین به پهلو خوابیده و پای مخالف خود را درون شکم خم کنند. قبل از قرار دادن پا در جای خود آن را تا جای ممکن صاف بلند کرده و 5 ثانیه مکث کنید. سپس آن را به آرامی‌ پایین بیاورید. این کار را پنج مرتبه تکرار کنید و سپس پهلوی خود را عوض کنید و پای دیگر را تمرین دهید.

آرتروز و سایر شرایط پزشکی می‌توانند برای سالخوردگان موقعیتی را پیش بیاورد که ورزش کردن برایشان سخت باشد. متخصصان پرستاری سالمندان می‌توانند یک همراه فوق العاده برای آنها در این شرایط باشند. این عزیزان می‌توانند با کمک گرفتن از مراقبان معتمد در خانه از کیفیت زندگی بالاتری برخوردار شوند.

  • کشش پا

این ورزش عضلات کمر، باسن و ران را تقویت می‌کند. با تقویت این مناطق، سالمندان به تعادل بهتری می‌رسند. در حالی که صندلی را برای پشتیبانی کنار خود نگه داشته‌اید؛ پای بیرونی خود را به سمت کنار و موازی بدن بلند کنید و مکث نمایید. در این موقعیت پشت را صاف نگه داشته و پنج ثانیه صبر کنید و سپس آن را پایین بیاورید. این کار را با پای دیگر تکرار کنید. با هر پا 10 مرتبه این کار را تکرار کنید. 

مطلب ضعف عضلات در سالمندان را حتما بخوانید.

  • کشش پاشنه و پنجه

با تقویت عضلات ساق پا، سالمندان بهتر می‌توانند در موقعیت‌ها‌یی مانند بالا و پایین رفتن از پله‌ها‌ یا زمین‌ها‌ی شیب دار پیاده روی کنند. برای پشتیبانی و کمک در این نرمش از صندلی استفاده کنید و روی یک کتاب بزرگ یا جعبه چوبی محکم بایستید. روی انگشتان پا بلند شوید و پنج ثانیه تامل کنید و سپس پایین بیایید.

این کار را پنج بار تکرار کنید. هر دو پا را طوری قرار دهید که پاشنه پا از لبه کتاب بگذرد. برای این کشش، هر مرتبه که پایین آمدید قدری صبر کنید و مجدد شروع به نرمش کنید.

برخی از سالمندان برای ورزش، تهیه وعده‌ها‌ی غذایی مغذی و یا به طور کلی زندگی سالم‌تر نیاز به کمک دارند. متخصصان پرستاری سالمندان گزینه مفیدی هستند تا بر اساس نیاز، از سالمندان مراقبت کرده و کیفیت زندگی و سلامت آنها را بالا ببرند.

از کمک کردن به تحرک و ورزش گرفته تا همراهی به مطب پزشک و یا رویدادهای اجتماعی، مراقبان حرفه‌ای پرستاری سالمندان می‌توانند به عزیزان پیر خانواده‌ها کمک کنند تا به طور مستقل به زندگی خود ادامه دهند.

سپیدگستر انواع خدمات پرستاری در منزل را با بهترین پرستاران سالمند و پرستاران کودک در منزل به شما هموطنان عزیز ارائه می دهد. برای مشاوره رایگان با مرکز پرستاری ما تماس بگیرید.                                                                                                                                                                  

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
0 0 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات