همه چیز درباره ویروس امیکرون! آیا SARS-CoV-2 کشنده است؟

Blog

همه چیز درباره ویروس امیکرون! آیا SARS-CoV-2 کشنده است؟

نگرانی‌ها در مورد سویه امیکرون که اولین بار در بوتسوانای آفریقای جنوبی شناسایی و به جهان معرفی شد؛ در چند هفته گذشته افزایش یافته است. در حالی که دانشمندان هنوز اطلاعات زیادی در مورد این سویه جدید ندارند؛ چرخش آن در کشورهای مختلف جهان، به خصوص اروپا، هم اکنون باعث افزایش موارد جدید ابتلا به کرونا شده است. دانشمندان ویروس امیکرون را به لطف ترکیب متمایز آن که متشکل از بیش از 50 جهش مختلف در SARS-CoV-2 است شناسایی کرده‌اند. البته برخی از این جهش‌ها در سویه‌های آلفا و بتا نیز وجود داشت و آزمایشات قبلی نشان داده بودند که می‌توانند باعث تسریع در روند گسترش ویروس کرونا شوند. اما به غیر از این تغییرات، جهش‌های جدید دیگری نیز در ویروس امیکرون شناسایی شده است که به کروناویروس‌ها در فرار از آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط واکسن‌ها در بدن کمک می‌کنند.
بر اساس این جهش‌ها، همراه با افزایش نگران‌کننده موارد ابتلا به امیکرون در آفریقای جنوبی، سازمان بهداشت جهانی در تاریخ 26 نوامبر از امیکرون به عنوان گونه نگران‌کننده یاد کرد و هشدار داد که خطرات جهانی ناشی از این سویه بسیار زیاد است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا تخمین زده است که بیش از 73 درصد از کل موارد ابتلا به عفونت‌های جدید در ایالات متحده را عفونت با امیکرون تشکیل می‌دهد. این سویه جدید به سرعت در حال گسترش است و در بسیاری از نقاط جهان، گونه غالب شناخته می‌شود. این ویژگی همان پتانسیلی است که دانشمندان در زمان کشف این گونه به آن اشاره کرده بودند. ما در این مقاله به ویروس جدید کرونا یا همان امیکرون می پردازیم که تفاوت آن با سایر ویروس Covid19 و چه علائمی دار دو آیا خطرناک است و… می پردازیم که شما می توانید با ما همراه باشید تا با این نوع بیماری آشنا شوید.

امیکرون یا ویروس جهش یافته کووید 19 چیست؟

ویروس امیکرون نوع جدید و جهش یافته‌ای از ویروس کرونا یا همان SARS-CoV-2 است که اولین بار در اواسط نوامبر سال 2021 در آفریقای جنوبی کشف و گزارش شد. اعتقاد بر این است که در این گونه جدید از ویروس که نام علمی آن B.1.1.529 می‌باشد؛ جهش‌های زیادی رخ داده است. به همین خاطر متخصصان سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد شیوع این سویه جدید و ناشناخته ابراز نگرانی کرده‌اند.
واریانت‌ها یا همان سویه‌ها بخش طبیعی از تکامل ویروس‌ها هستند. خبر بد این است که ویروس تا زمانی که قادر به آلوده کردن، تکثیر و انتقال باشد؛ به تکامل خود ادامه می‌دهد. کارشناسان سازمان بهداشت جهانی بارها اعلام کرده‌اند که همه‌ی واریانت‌های ویروس‌ها خطرناک نیستند و اغلب ما متوجه وقوع آنها نمی‌شویم. تنها زمانی که این تغییر باعث مسری‌تر شدن ویروس شود یا بتوانند افراد را دوباره آلوده کند؛ باید در مورد خطرناک بودن آن نگران شد.

امیکرون چه تفاوتی با سایر ویروس کرونا دارد؟

در مقایسه با ویروس اصلی SARS-CoV-2 که اولین بار در سال 2019 در چین شناسایی شد؛ نزدیک به 50 جهش در ویروس امیکرون رخ داده است. این تغییرات به چندین روش کلیدی مشخص می‌شوند. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در ساختار ویروس‌ها، پروتئین اسپایک آنهاست. این بخش از ویروس در واقع همان قسمتی است که با سلول‌های انسانی در تماس است و سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. آنتی‌بادی‌ها به پروتئین اسپایک متصل شده و از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کنند. بنابراین پروتئین اسپایک نقش مهمی در نحوه عملکرد ویروس و نحوه توقف آن توسط سیستم ایمنی بازی می‌کند.
ویروس امیکرون 36 جهش در پروتئین اسپایک خود دارد. این عدد در مقایسه با 10 جهش در آلفا، 12 جهش در گاما و 9 جهش در دلتا واقعا قابل توجه است. این سویه در پروتئین اسپایک خود دارای جهش‌هایی است که مستقیما به گیرنده‌ای به نام ACE2 در سلول‌های انسانی متصل می‌شود. به نظر می‌رسد جهش‌های ویروس امیکرون، میل آن را برای ACE2 افزایش داده و به آن اجازه می‌دهند تا سلول‌های انسانی را به طور موثرتری آلوده و در نتیجه سرعت تولید مثل و قابلیت انتقال خود را افزایش دهد.
جهش‌هایی در بخش‌های دیگر پروتئین اسپایک سویه امیکرون نیز وجود دارد. به دلیل وجود این تغییرات، تشخیص آنتی‌بادی‌ها و چسبیدن به اسپایک امیکرون دشوارتر است. این ممکن است توضیح دهد که چرا این گونه جدید، در مقایسه با سایر گونه‌های کرونا ویروس، باعث ایجاد عفونت مجدد حتی در افراد واکسینه شده می‌شود. وجود این تغییرات در پروتئین اسپایک همچنین باعث می‌شود درمان‌هایی که مبتنی بر آنتی‌بادی‌ها هستند نیز کمتر مؤثر باشند. تاکنون به نظر می‌رسد که تنها سوتروویماب، درمان آنتی بادی مونوکلونال، در برابر اومیکرون موثر باشد.

تفاوت امیکرون با سایر ویروس های کرونا

نکته ای که باید به آن توجه کرد این می باشد که کسانی پرستار سالمند، پرستار کودک و پرستار بیمار کرونایی هستند بیشتر دقت کنند که علائم و نشانه های این ویروس را به دقت مطالعه کنند چون نوع جهش یافته ای آن ممکن است نشانه های متفاوتی داشته باشد و افراد سن بالا بییشتر در معرض خطر هستند و باید توجه کرد

 آیا ویروس امیکرون خطرناک است یا می تواند کشنده باشد ؟

شواهد فعلی در مورد قابلیت انتقال، شدت و قابلیت فرار ویروس امیکرون از سیستم ایمنی بسیار ناچیز و نامشخص است. با این حال، داده‌های اولیه منتشر شده از آفریقای جنوبی و بریتانیا نشان می‌دهد که قدرت انتقال ویروس امیکرون ممکن است در مقایسه با سویه دلتا به طور قابل توجهی بیشتر باشد. اگر آنچه که مدل‌سازی‌های ریاضی نشان می‌دهند درست باشد؛ انتظار می‌رود سویه امیکرون عامل بیش از نیمی از همه عفونت‌های ایجاد شده با SARS-CoV-2 در اتحادیه اروپا در چند ماه آینده باشد.

کدامیک از واکسن های کرونا توانایی مقابله با امیکرون را دارند؟

در حالی که شواهدی وجود ندارد که نشان دهد واکسن‌های معتبر و موجود برای کرونا بر روی این سویه مؤثر نیستند؛ اما در تحقیقات مختلف آمده که برخی از جهش‌های گزارش شده در ژن اسپایک این ویروس، ممکن است کارایی واکسن‌های موجود را کاهش دهد. با این حال، محافظت ناشی از واکسن، محافظتی است که توسط تولید آنتی‌بادی‌ها و همچنین ایمنی سلولی ایجاد می‌شود. انتظار می‌رود این نوع محافظت نسبتا پایدار‌تر از ایمنی طبیعی باشد.
امیکرون جدیدترین سویه کرونا، به سرعت در حال گسترش در سراسر جهان است و محققان در حال رقابت برای درک این مسئله هستند که واکسن‌ها کشف شده تا کنون در برابر این نوع جدید از ویروس کرونا چه مقدار مقاومت دارد؟ چندین مطالعه اولیه، اثربخشی واکسن‌های فعلی کووید-19 را در برابر گونه امیکرون ارزیابی کرده‌اند. نتایج حاصل از این تحقیقات تا کنون نشان داده‌اند که واکسن‌های تک یا دو دوز محافظت بسیار کمتری نسبت به واکسن‌های دارای دوز بوستر دارند. اما به نظر می‌رسد تمام واکسن‌های تایید شده سازمان جهانی بهداشت قادرند در برابر فرم شدید بیماری از بدن محافظت کنند. مطالعات انجام شده در آزمایشگاه‌ها و روی جوامع مختلف تایید کرده‌اند که واکسیناسیون کامل به همراه یک دوز بوستر، محافظت قوی‌تری در برابر عفونت با گونه امیکرون ایجاد می‌کند. مهم است به خاطر داشته باشید که اکثر این مطالعات، آزمایشگاهی هستند و ممکن است عملکرد واقعی واکسن‌ها را منعکس نکنند.

کدامیک از واکسن های کرونا مقاومت بیشتری در برابر امیکرون دارند

نشانه ها و علائم کرونا امیکرون

پروفسور ایرنه پترسن، استاد اپیدمیولوژی و انفورماتیک سلامت در دانشگاه کالج لندن معتقد است که اگرچه آبریزش بینی و سردرد علائم بسیاری از عفونت‌ها هستند؛ اما ممکن است اولین و تنها علامت ابتلا به کووید نیز باشند. بنابراین اگر این علائم را دارید؛ توصیه می‌کنیم چند روز خود را قرنطینه کرده و سپس تست PCR بدهید. یک مطالعه معتبر که توسط دولت بریتانیا حمایت مالی می‌شود نیز علائم اصلی مرتبط با این سویه از کووید را شناسایی و اعلام کرده است که بسته به اینکه فرد بیمار قبلا واکسینه شده است یا خیر، ممکن است این علائم متفاوت باشند. اما عمده علائمی که از آنها به عنوان نشانه‌های ابتلا به ویروس امیکرون یاد می‌کنند عبارتند از:

  • سردرد
  • آبریزش بینی
  • عطسه
  • گلو درد
  • سرفه‌های مداوم

باید توجه کرد که علائم کرونا اومیکرون شاید هنوز کامل مشخص نشده است و نشانه های امیکرون در بالا درمورد آن صحبت شده است را می توایند مطالعه کنید.

نشانه های ویروس امیکرون چیست

در مجموع چیزی که تا کنون مطالعات توانسته‌اند در مورد این سویه از کرونا تا حدودی تایید کنند این است که افرادی که دوزهای توصیه شده از واکسن‌های معتبر را به همراه دوز بوستر یا همان تقویت‌کننده دریافت کرده‌اند؛ بالاترین سطح محافظت را در برابر وقوع فرم شدید بیماری با ویروس امیکرون و بستری شدن در بیمارستان دارند. با این وجود برخی از تحقیقات اثبات کرده‌اند که امیکرون می‌تواند ایمنی ایجاد شده توسط واکسن‌ها را دور بزند و حتی در افرادی که دوز بوستر واکسن خود را دریافت کرده‌اند نیز ایجاد عفونت کند. به همین خاطر بیشتر پزشکان، همچنان بر روی رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کنار دریافت واکسیناسیون کامل، به عنوان اصلی‌ترین روش‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا تاکید دارند.

امیکرون تا چند روز قابل انتقال است

با توجه به اینکه ویروس امیکرون بسیار جدید است یکی سری سوال جواب درستی برای ان وجود ندارد و به همین دلیل است که بسیاری به اشتباه می افتند این سوال که تا چند روز انتقال داده می شود یکی از این موراد است اما با توجه به تحقیقات نشان می دهد که این ویروس جدید کرونا باید 5 تا 10 روز کاملا در یک محیط مجزا قرنطینه شود و در گزارش جدید 10 روز اعلام شده است و حتما افرادی که از انها نگهداری می کنند باید از ماسک و سایر لوازم بهداشتی استفاده کنند بهتر است که مراقبت را بیشتر کنید مخصوصا افرادی که سالمند و کودکان چون آنها قدرت انتقال را بیشتر می کنند و پرستار سالمند و کسی که نگهداری از کودک را برعهده دارد باید بسیار مراقب باشد چون بسیاری از مدافعین سلامت درگیر شده اند و کمبود نیرو مواجه می شوند.

علائم امیکرون چند روز بعد مشخص می شود

طبق تحقیقات جدید که توسط دانشمندان انجام شده است 3 روز بعد آن علائم امیکرون خود را بروز می دهد در بعضی افراد ااین گونه نیست و به همین دلیل است که قدرت انتقال آن زیاد می شود و بهتر است همیشه نکات بهداشتی را رعایت کنیم و همانطور که 3 روز بعد نشانه های از این ویروس بروز می کند ممکن است تا 10 روز این ویروس قدرت انتقال داشته باشد.

کلام آخر

با توجه به اینکه ویروس کرونا ممکن است از بین نرود و ممکن است هر روز یک سویه جدید کشف شود با علائم و نشانه های جدید بهتر است همیشه مراقبت و حفاظت از خود را در اولویت قرار دهیم مخصوصا کسانی که افراد سن بالا در خانه دارند بهتر است همیشه مراقب باشند و واکسن های مربوط به پیشگیری از کرونا را تزریق کنید که کمتر آسیب ببینید و مورد بعدی نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید و میزان رضایت خود را از مقاله برای ما ثبت کنید با تشکر.

ویروس امیکرون نوع جدید و جهش یافته‌ای از ویروس کرونا یا همان SARS-CoV-2 است که اولین بار در اواسط نوامبر سال 2021 در آفریقای جنوبی کشف و گزارش شد. اعتقاد بر این است که در این گونه جدید از ویروس که نام علمی آن B.1.1.529 می‌باشد؛ جهش‌های زیادی رخ داده است. به همین خاطر متخصصان سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد شیوع این سویه جدید و ناشناخته ابراز نگرانی کرده‌اند.
در مقایسه با ویروس اصلی SARS-CoV-2 که اولین بار در سال 2019 در چین شناسایی شد؛ نزدیک به 50 جهش در ویروس امیکرون رخ داده است. این تغییرات به چندین روش کلیدی مشخص می‌شوند. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در ساختار ویروس‌ها، پروتئین اسپایک آنهاست. این بخش از ویروس در واقع همان قسمتی است که با سلول‌های انسانی در تماس است و سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. آنتی‌بادی‌ها به پروتئین اسپایک متصل شده و از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کنند. بنابراین پروتئین اسپایک نقش مهمی در نحوه عملکرد ویروس و نحوه توقف آن توسط سیستم ایمنی بازی می‌کند.
شواهد فعلی در مورد قابلیت انتقال، شدت و قابلیت فرار ویروس امیکرون از سیستم ایمنی بسیار ناچیز و نامشخص است. با این حال، داده‌های اولیه منتشر شده از آفریقای جنوبی و بریتانیا نشان می‌دهد که قدرت انتقال ویروس امیکرون ممکن است در مقایسه با سویه دلتا به طور قابل توجهی بیشتر باشد. اگر آنچه که مدل‌سازی‌های ریاضی نشان می‌دهند درست باشد؛ انتظار می‌رود سویه امیکرون عامل بیش از نیمی از همه عفونت‌های ایجاد شده با SARS-CoV-2 در اتحادیه اروپا در چند ماه آینده باشد.
در حالی که شواهدی وجود ندارد که نشان دهد واکسن‌های معتبر و موجود برای کرونا بر روی این سویه مؤثر نیستند؛ اما در تحقیقات مختلف آمده که برخی از جهش‌های گزارش شده در ژن اسپایک این ویروس، ممکن است کارایی واکسن‌های موجود را کاهش دهد. با این حال، محافظت ناشی از واکسن، محافظتی است که توسط تولید آنتی‌بادی‌ها و همچنین ایمنی سلولی ایجاد می‌شود. انتظار می‌رود این نوع محافظت نسبتا پایدار‌تر از ایمنی طبیعی باشد. اما به نظر می‌رسد تمام واکسن‌های تایید شده سازمان جهانی بهداشت قادرند در برابر فرم شدید بیماری از بدن محافظت کنند.
طبق گزراشات جدید که منتشر شده است 10 روز باید در محیط مجزا باشید تا ویروس منتقل نشود.
بعد از 3 روز علائم خود را نشان می دهد
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
3.7 90 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
67 نظرات
قدیمیترین
جدیدترین رای بیشتر
نظرات
مشاهده همه نظرات
علی پور

سلام بخودی خودتمام پشتم وبدنم حالت کوفتگی ودردگرفت سرفه نداشتم ولی خلط مایل به سبز سینه ام راگرفت بعداز۳روزخلط سفیدشدکه باعطسه ازسینه خارج میشودازروزششم گوش چپم شروع به سوزش ودردگرفت درحالی مدت ۶روزهست قرنطینه کاملم مایعات اب هویج وپرتقال وسیب وسبزیجات وابگوشت وسوپ
خوراکم هست بخاطرزخم معده ۴عدداموکسی
سیلین و۸قرص دیگرروزانه مصرف میکنم کوفتگی بدنم خیلی خوب شده امافشاربه به گوش ومغزم
امده وسرم صدامیکند.دکترهم نرفتم نمیدانم اینهاعلایم امیکرون هست یانه
درهیچ سایتی علایم امیکرون دربدن نوشته نشده
ارادتمندعلی پورمعلممورخ۴۰۰/۱۱/۱۰

hmhm

اره امیکرونه ما هم گرفتیم سرد و گرمتم میشه…

میلاد

مقاله خوبی بود

فاطمه

گلوم درد می‌کنه یعنی امیکرون گرفتمممممممممکک?????????

رویا

متورم شدن گلو هم شامل اومیکرون میشه؟

علی

یه سوال همسایه ی ما بچش که 11 سالشه امیکرون گرفته، احتمال مرگ هست؟؟

یحیی

با سلام قرص فاویپیراویر در درمان امیکرون موثره

Panah

سلام ببخشید من یه بچه دو ماهه دارم که از شیر مادر تغذیه میکنه .خودم آبریزش بینی و خارش گلو دارم ولی دخترم نه امکانش هست امیکرون من بگیرم دختر مبتلا نشده باشه؟ پیشاپیش ممنون از پاسختون

جعفرزاده

سلام من هم دو روزه گلو درد و سردرد شدید دارم نیاز به تست هست یا خیر

مهدي براتي زاده

جك.

دارا

بعد از زدن دوز سوم حدود ده روز بعد تب شديد لرز بي اشتهايي

زاع

سلام من از دوشنبه مبتلا به ویروس امیکرون شدم و بعد از کلی سر درد و بدن درد الان دو روز هست که به شدت گلوم درد میکنه و به هیچ راهی نمیتونم دردم و خشکی گلوم رو تسکین بدم لطفا کمکم کنید

سامان

سلام من 12روزه دوز سوم واکسنو زدم از همون شب اول درد گردن و درد ستون فقرات خاب رفتگی گوش وپشت سرم حالت تهوع بعد چن روز شدید تر شدجوریکه گردنم ومهره های کمرم وقفسه سینم درد شدید داشت وگاهی احساس خفگی می کردم دکتر رفتم امپول مسکن زد باز گفتن دیسک گردن داری رفتم ام ار ای گفتن دیسک نداری الانم دوروزه عطسه وگاهی سرفه وابریزش بینی دارم چنتا از مهره های کمرم درد میکنه دوباره رفتم دکتر گفت حمله عصبیه وماله معدته دارو معده وچنتا دیگه امپول مسکن وقرص دادبهم به نظرتون چیکار کنم الان 12روزه درد میکشم… بیشتر بخوانید »

Last edited 3 ماه قبل by سامان
رها

به نظر من کرونا امیکرون خیلی بدتر از کرونا هست، تو فروردین کرونا گرفتم فقط روز اول خستگی و بی حالی بود ،سرفه بعد دو سه هفته تموم شد و تنگی نفس شبانه، اما الان ۱۰ روز خسته و بیحال، سرفه،دو سه روز تب و لرز و حالت تهوع، گلو درد ، بی اشتهایی، سرعت انتقالشم که در حد نور
خدایا خودت رحم کن برای مخلوقات ناتوان و ضعیفت

ساسان

سلام ، من تابحال کرونا نگرفته بودم ولی امروز از صبح که بیدار شدم گلو درد و بیحال بودم از ظهر تا الان تب و لرز هم اضاف شده بهمراه درد ماهیچه ها و کمر ، مسکن خوردم کمی درد ماهیچه کم شده ولی بشدت قفسه سینه ام درد میکنه ، ممکنه دیگه به این سایت نیام برای دیدن جوابها لطفا به این شماره پاسخ و راهنمایی کنید سپاس
16/11/400

حمیدرضا

بالاخره یه مقاله درست و حسابی خوندیم تو این سایت بقیه سایتها داستان تعریف میکنن اخرش هم هیچ چیز متوجه نمیشی بهرحال خواستم تشکر کنم توضیحاتتون عالی بود باز هم ممنون

حمیدرضا

ببخشید یه سوال داشتم اگر امکانش هست لطف کنید جواب بدید. من ۱ ماه پیش امیکرون گرفتم الان بعد از گذشت ۱ ماه میتونم با خیال راحت برم سر کارم منظورم اینه که دیگه ناقل این ویروس نیستم. اینو واقعا از ته دل میگم دوست ندارم خدای نکرده کسی رو مریض کنم حقیقتا خیلی بده ادم دانسته بره داخل مردم اونها رو هم بدونه هیچ گناهی مریض کنه ببخشید طولانی شد ممنون میشم پاسخ بدید

گیتی الهیار ترکمن

آیا امیکرون بعد از ۴ روز باعث ورود انگشتان دست وپا و مفاصل می‌شود من ازخواب بیدارشدم دیدم ورم شدید دارم

محمد

سلام،من تا حالا کرونا نگرفتم،الان دو روزه یه بیماری عجیب گرفتم گلو درد و بدن درد ولی آب ریزش بینی ندارم،فعلا دو شب نمیتونم بخوابم،سرم بشدت درد میکنه و دوساعت حالم خوب میشه دوباره دوساعت حالم بشدت بد میشه،البته ما خانودگی واکسن نزدیم و خیلی بندرت دکتر میریم،الانم دارم این مطالبو مینویسم سر درد و سر گیجه دارم،ممیکنه این بیماری برای من خطزناک باشه

سام

سلام و درود ممنون از پاسخ گویی شما . همسرم الان هشت روز است که مبتلا به امیکرون شده ‌‌ به دکتر مراجعه کردیم و داروها گرفتیم و مراقبت های بعدی را هم انجام دادیم بقیه افراد خانواده هم به فاصله دو روز همه درگیر شدیم . الان که هست روز از ابتلای همسرم میگذرد و او چرک خشک کن آزیترومایسین ۲۵۰ را که دکتر برایش تجویز کرده بود را خورده همچنان سرفه های شدید دارد و حتی در خواب رهایش نمیکند ، سطح اکسیژن خونش هم ۹۵ است . ولی خیلی نگرانش هستم گاهی رنگش مثل گچ سفید میشود… بیشتر بخوانید »

ابراهیم مسیحی

سلام من چند روزی سر درد شدید داشتم بعدش خارش گلو گرفتم بدون عطسه و آبریزش بعد تو خیابون یدفعه انگار باد یخ خورد به پاهام ک لرز گرفتم سریع اومدم خونه و تب گرفتم با سرفه شدید دیشب یه سرم اکسی پلورت زدم و بکمپلکس الان می بینم لوزم خیلی بزرگ شده. چیزی مثل سیر یا نمک میخورم دهنم سوز میده چ کنم؟

Android 10

سلام شبتون بخیر سردرد شدید، بدن درد، انگار یکی با چوب زدن منو، وخیلی بی حالم، داروخوردم ولی بدنم از داخل داغ، چشمام درد میکنه، سمت چپ زیربغل ونزدیک سینم تیر میکشه، دکتر نرفتم درمان خانگی انجام دادم ولی بهتر نشدم، آیا امکانش هست امپول بزنم یانه؟؟ میگن خطرناکه، یه جواب درست لطفا

الهام

سلام ببخشیدخسته نباشید من شوهرم خیلی کم‌ عطسه میکنه اصلا سرفه نمیکنه فقط گلوش درد میکنه و آبریزش بینی داره و بیحاله به نظرتون به امیکرون مبتلا شده؟

بهرام

سلام من دوروزه سردردشدیدبدن دردودل ولرزدارم دوتا بچه به سن ۸و۳ساله دارم آیا امیکرون گرفتم وبایدازبچهام دوربمانم

مجید خاشعی

من پارسال کرونا گرفتم حدود سه هفته هم منو انداخت .فقط اینو متوجه شدم اعصاب خوردی روند ابتلا رو شدیدا افزایش میده .دیروز ساعت پنج یک ناراحتی برام پیش اومد رسیدم محل کارم نیم ساعت نگذشته بود سر درد و تب لرز و درد بدن شدید گرفتم چون خودم تزریقات بلدم سریع اومدم خونه برای تهوع دمیترون و برای دردم کتورلاک زدم دردم کم شد از ساعت هفت خوابم برد ولی تا صبح نال زدم از صبح هم سردرد و استخوان درد شدید دارم فکر کنم امیکرون باشه .نمیدونم امشب چطور میگذره فقط اگر اومدم این پست رو گذاشتم هدف… بیشتر بخوانید »

مریم محبی

سلام روز خوش و آرزوی سلامتی برای همه .
من روز یکشنبه فقط صدام گرفتگی پیدا کرد و دیروز یک کم بدن درد و تب داشتم .
میخواستم بدونم این علائم امیکرون ؟ لازم به توضیح من هم سه دوز واکسن سینوفارم زدم هم ویتامین دی مصرف کردم.
پرسش بعدی تا چند روز باید قرنطینه باشم ؟؟ سپاسگذار از توجه شما

نیلاب

سلام … اگر خانم حامله بعد از ولادت مبتلا به تنگی نفس ، سرفه های شدید شود ، یعنی تست امیکرون در نزد شان مثبت است پس نمیتواند نوزادان خود را از شیر خود تغذیه کند ؟؟

مرضیه

سلام، من دخترم مبتلا شده و سرگیجه داره . دلیلش چیه؟ نگران کننده نیست ؟

طنین

سلام با تشکر از مقاله خوب و مفیدتون،اما حیف که من کمی دیر، از اون بهره مند شدم.دو دوز آسترازنکا زدم از روز چهارشنبه ،با احتساب امروز وارد ششمین روز شدم،علائم اولیه کوفتگی و بیحالی شدید و بی اشتهای ،و از روز سوم گلودرد خیلی شدید و گلوم به شدت خشک شده بود و که از شربت کالیک که عالی بود ولی تند تند باید میخوردم،و قرص کلد استاپ ،وکلا دو سه بار سوپ خوردم ،چای کم رنگ هم زیاد خوردم ،دیشب تازه تونستم غذا بخورم،و احساس بهبودی دارم.از این خنده ام میگیره که حال دکتر رفتن نداشتم،و اصلا نمیدونستم… بیشتر بخوانید »

آرام

در صورتی که به امیکرون مبتلا شدید با خوردن روزانه ۴ لیوان دم کرده مرزنجوش بسیار عرق میکنید و زود خوب میشوید

سعیده

سلام من ۱۲ روز پیش علایم امیکرون داشتم و بعد از ۵ روز علایم شامل تب و گلودرد و سرفه های خفیف و عطسه و کمردرد همگی رفع شدند. روز هفتم برای اینکه چک بشیم رفتیم دکتر و دکتر بدون هیچکونه علایمی گفت سی تی بدین ما سی تی هم دادیم ایشون که یه پزشک عمومی بودن گفتن که کمی ریه درگیره ما همون روز پیش یه متخصص عفونی رفتیم و بعد از اینکه رفتیم ایشون اول کفتن که چرا اصلا به شما سی تی دادن و نتیجه رو نگاه کردن و گفتن مشکلی ندارین و سی تی تون هم… بیشتر بخوانید »

شهریار

از شنبه عصر حس کردم سرماخوردگی دارم. شب اتاق را گرم کردم و خوابیدم. از صبح یکشنبه با خشکی گلو و گلو درد بیدار شدم. فکر کردم به خاطر زیاد کردن بخاری و هوای خشک اتاق گلو درد گرفته ام. شب تا صبح بیدار بودم و بیقرار بودم. اصلا نخوابیدم. دوشنبه ظهر توی خیابون بودم که از شدت ضعف پا نشستم کف پیاده رو. جون نداشتم. خودمو رسوندم به درمانگاه کرونا. پزشک گفت امیکرونه و نسخه نوشت. اما چون شاغل نبودم ازم تست نگرفتند. گفتند تست برای کسانیه که میخوان از محل کارشون مرخصی بگیرن. آمپول ضد درد نوشته بود… بیشتر بخوانید »

Majid

من بدن درد شدیدی داشتم دیروز و همچنین لرز و امروز لرز دارم گه گداری ولی آب ریزش و عطسه و سرفه ندارم .به نظر شما میتونه امیکرون باشه

ملكي

سلام وقت بخير،تو گوگل خوندم تبخال هم از نشانه هاي اميكرون هست من هيچ علايمي ندارم فقط تبخال زدم قبلا هم خيلي ميزدم منتها هميشه گوشه لبم ميزد اين سري لب بالام زده

دانیال

من الان دارم واقعا بد چیزی بود کلا دو روز تمامه بدنم درد میکرد .همه مدلشو گرفته بودم ولی این واقعا اخرش بود با اختلاف