دلایل و علت بی اشتهایی کودکان چه چیزی است؟

Blog

دلایل و علت بی اشتهایی کودکان چه چیزی است؟

بی اشتهایی کودک یکی از مهم ترین مسائلی است که می بایست پرستار کودک در منزل برای نگهداری کودک به آن توجه ویژه داشته باشد.  باید عنوان نمود که بی اشتهایی در کودکان زیر یک سال می تواند امری طبیعی باشد، اما نباید این بی اشتهایی و لاغری کودکان را کم اهمیت شمرد و از آن به سادگی گذشت. ما در این مقاله تلاش کردیم تا نکاتی در موردعلائم و علت بی اشتهایی کودکان، بی اشتهایی کودکان زیر یک سال، درمان خانگی بی اشتهایی کودکان و بی اشتهایی کودک بعد از کرونا در اختیار شما قرار دهیم تا شما به عنوان پرستار کودک جهت مراقبت و نگهداری از کودک با اطلاعات بیشتری اقدام نمایید و سلامت کودک خویش را به خوبی حفظ کنید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سرچشمه بی اشتهایی و لاغری کودکان از چیست؟

از دست دادن اشتها و کمبود اشتها در کودکان زمانی رخ می دهد که کودک حداقل یک ماه به درستی غذا نخورد و در عین حال احساس گرسنگی و میلی برای خوردن نیز نداشته باشد. معمولاً این امتناع و خود داری از خوردن غذا دلیل بر بیماری بوده است. بی اشتهایی کودکان زیر یک سال با بی اشتهایی و لاغری کودکان بزرگ تر متفاوت است. به گونه ای که معمولاً مشکل بی اشتهایی بیشتر در سنین 9 تا 18 ماهگی بروز می کند. این امر به دلیل ورود کودک به سنی است که شروع به خوردن غذا می کند. اما این بی اشتهایی برای تمامی کودکان در این سن صادق نمی باشد.

بی اشتهایی و لاغری کودکان و به طور کلی تغذیه صحیح کودکان بر رشد و سلامت آنان بسیار تأثیرگذار است. این مسئله در کودکان می تواند منجر به کم خونی، پوکی استخوان، مشکلات گوارشی و سوء تغذیه و … شود.

علائم بی اشتهایی در کودکان

یک سری نشانه ها و علائم در مورد بی اشتهایی کودکان وجود دارد که پرستار کودک در منزل باید به درستی با این موارد و علائم آشنایی پیدا کند تا در مواقع نیاز و برای مراقبت و نگهداری از کودک از آن ها استفاده کند. برخی از مهم ترین علائم و نشانه های بروز و وجود بی اشتهای در کودکان را می توان عدم احساس گرسنگی، پرتاب کردن قاشق و ظرف غذا، خود داری از خوردن غذا پس از چند قاشق و ادامه دار بودن این امتناع و نخوردن غذا به مدت حداقل یک ماه و در نهایت سوء تغذیه بیان نمود.
علائم جسمانی و فیزیکی دیگری نیز وجود دارند که نشان دهنده بی اشتهایی در کودکان هستند. علائمی نظیر کاهش وزن، احساس یخ بودن دست ها و پاها و به طور کلی تغییر حرارت بدن، ریزش مو و یا رشد موهای ظریف در بدن، یبوست و احساس خستگی و ضعف عضلات می تواند از نشانه های فیزیکی بی اشتهایی در کودکان باشد. پرستار کودک با شناخت دقیق علائم و نشانه های بی اشتهایی در کودکان به منظور مراقبت و نگهداری از کودک می تواند به بهترین نحو وظیفه خویش را عملی کند.

دلایل بروز بی اشتهایی در کودکان چیست؟

به طور کلی علت های بی اشتهایی در کودکان ناشناخته است و می تواند بر گرفته از عوامل و فاکتورهای ژنتیکی و محیطی باشد. اما شایع ترین دلایل بی اشتهایی در کودکان را می توان بیماری و یا مصرف دارو ، کمبود روی در بدن کودک و بروز مشکلات گوارشی و هضم غذا، کم خونی، عدم علاقه کودک به غذا ها، وجود استرس و یبوست و … بیان نمود. به عنوان مثال کمبود روی در بدن سبب عدم هضم صحیح غذا می شود به همین دلیل کودک اشتهایی برای خوردن مجدد غذا ندارد. روی یک عنصر تولید اسید کلریدریک است که موجب هضم غذا می شود و کمبود آن سبب خلل در هضم غذا می شود. این امر یبوست و مشکلات گوارشی را نیز به دنبال دارد. به همین دلیل دانستن این دلایل و درمان آن برای پرستار کودک به عنوان شخصی که به نگهداری از کودک مشغول است بسیار حائز اهمیت می باشد.

همان طور که پیش تر عنوان نمودیم استرس نیز یکی از عواملی است که کودک را بی اشتها می کند. این استرس می تواند نشأت گرفته از درگیری ها و یا از دست دادن یکی از اعضای خانواده و حتی حیوان خانگی باشد و یا بر اثر مورد آزار قرار گرفتن کودک و همچنین ناتوانی در مقابله با مشکلات تحصیلی و انتظارات والدین باشد.

درمان خانگی بی اشتهایی کودکان

درمان به موقع بی اشتهایی کودکان یکی از مواردی است که به رشد کودک و جلوگیری از کمبود شدید تغذیه در او کمک می کند. پرستار کودک در منزل می تواند با داشتن اطلاعاتی مفید و درمان خانگی بی اشتهایی کودک کمک کند.
از راهکارهایی که می تواند به رفع بی اشتهایی در کودکان کمک کند شامل درگیر کردن کودک به آشپزی به طوری که کودک در آماده سازی غذا به شما کمک کند. کودکان در سنین پایین علاقه بسیار زیادی به آشپزی و آماده کردن غذا دارند. این امر می تواند به بازگشت اشتها و علاقه مندی کودک به خوردن بسیار تأثیر دارد. با این حال پرستار کودک برای مراقبت و نگهداری از کودک باید لوازم پر خطر مانند چاقو و نظایر آن را از اطراف کودک دور کند.

مورد بعدی سرگرم کردن کودک با غذاست. به طوری که پرستار کودک در منزل به منظور رفع بی اشتهایی کودک کمی زمان بگذارد و غذای کودک را به صورتی کودکانه و با ظاهری زیبا و دلپسند تر به کودک بدهد. این کار کودک را تشویق به خوردن می کند و به مرور زمان بی اشتهایی در کودک درمان می شود.

همچنین می توانید با ایجاد فضایی دوستانه کودک را تشویق به خوردن غذا کنید. به عنوان مثال کودک با مشاهده شما به عنوان پرستار کودک که مدام نگران هستید و خودتان هیچ غذایی نمی خورید، دچار استرس بیشتر شده و میل به خوردن را از دست می دهد. اما اگر ببیند که با صورتی خندان و شاد در حال خوردن غذا هستید، مسلماً به مرور مشتاق به خوردن می شود.

نکته بعدی این است که هیچ گاه کودک خود را مجبور به خوردن غذا نکنید. زیرا این کار و تلاش فراوان شما برای خوراندن غذا به کودک و سپس عصبی شدن شما موجب ایجاد استرس و اضطراب در کودک شده و بی اشتهایی وی را تشدید می کند. سعی کنید آهسته پیش روید و در صورت مشاهده بی اشتهایی در کودک به عنوان پرستار کودک او را به آرامی با غذاهای جدید آشنا کنید.

جمع بندی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا نکات مهمی در خصوص بی اشتهایی و لاغری در کودکان و همچنین علائم و نشانه های بی اشتهایی در کودکان و درمان های خانگی آن را در اختیار شما قرار دهیم تا شما به عنوان پرستار کودک در منزل و شخصی که به مراقبت و نگهداری از کودک می پردازد با آگاهی و اطلاعات بیشتری که از مطالب این مقاله به دست آوردید، بتوانید به بهترین نحو به وظیفه و کار خویش بپردازید و موفق تر عمل کنید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
0 0 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات