راهکارهایی برای تربیت کودک مهربان

Blog

راهکارهایی برای تربیت کودک مهربان

همه پدر و مادرها دوست دارند فرزند مهربانی داشته باشند. تربیت کودک مهربان با کمک روش‌های تربیتی امکان‌پذیر است فقط نیاز به کمی حوصله و دقت دارد. باید کودکان را به مهربانی کردن تشویق کرد تا از همان دوران کودکی افرادی مهربان و پرتوجه بار بیایند.
اگر نگهداری از کودک در منزل به عهده شماست درباره مهربانی با او صحبت کنید. مهربانی یعنی توجه به دیگران. آدم‌های مهربان بدون انتظار از کسی با همه مهربان هستند. به کودکتان بگویید که همیشه و با همه مهربان باشد.

الگوی مهربانی باشید

شما به عنوان پدر و مادر اولین آموزگار فرزند خود هستید. اگر می‌خواهید فرزند مهربانی داشته باشید لازم است خودتان به عنوان والدین مهربان باشید و به صورت آگانه مهربانی خود را به دیگران نشان دهید.
در طول روز اتفاقات زیادی پیش می‌آید. از فرصت استفاده کنید و به دیگران محبت کنید.

برای مثال هنگام خرید اگر سالمندی نیاز به کمک داشت به او کمک کنید. پس از آن حتما به فرزندتان بگویید که چه احساس خوبی دارید. وقتی کودکتان ببیند که شما در طول روز با دیگران مهربان هستید شما را الگوی رفتاری خود قرار می‌دهد و به مهربانی کردن روی می‌آورد.
مهم این است که در حضور کودک به صورت آگاهانه با دیگران مهربان باشید و کلمات را با درایت انتخاب کنید زیرا کودک تمام حرف‌های شما را به خاطر می‌سپارد.

بیشتر بدانید: انواع بازی با کودکان

کودک را به خاطر رفتارهای خاص تشویق کنید

برای تربیت کودک مهربان مدام تشویق کردن کودک اصلا نتیجه خوبی در تربیت او نخواهد داشت همان‌طور که تشویق کم اثرات بدی بر او خواهد گذاشت. کودک را باید پس از انجام رفتار خاصی تشویق کرد تا او احساس موفقیت بکند.
وقتی کودک به دوستش مهربانی می‌کند و اسباب‌بازی‌اش را در اختیار او قرار می‌دهد او را تشویق کنید. بگذارید کودکتان بفهمد که به رفتار او توجه می‌کنید و از مهربان بودن او خوشحال هستید.

اشتباهات خود را بپذیرید

بحث و اختلاف نظر بین والدین امری طبیعی است اما رفتاری که در پایان بحث و گفت‌وگو انجام می‌دهید تاثیر بسیاری بر رفتار کودک دارد. اگر شما مقصر هستید حتما از همسرتان عذرخواهی کنید. این رفتار باعث می‌شود کودکتان نیز اشتباه خود را بپذیرد و حس فروتنی در او تقویت شود.
H2: مهربانی قهرمانان را به کودک یادآوری کنید
کودکان تحت تاثیر فیلم‌ها و بازی‌های رایانه‌ای قهرمانانی دارند. این قهرمان‌ها برای کودکان الگو هستند و تاثیر زیادی بر رفتار آنها می‌گذارند. شما می‌توانید افراد مهربان را به کودکتان معرفی کنید تا او را الگوی خود قرار دهد. به کودکتان بگویید قهرمان مهربان بیشتر نزد همه محبوب است و او را به رفتار مهربانانه تشویق کنید.

کارهای خیریه انجام دهید

سازمان‌ها و موسسات زیاد خیریه وجود دارند که شما می‌توانید به همراه فرزندتان به آنجا مراجعه کرده و به صورت داوطلبانه کار خیر انجام دهید. برای مثال برای آغاز سال تحصیلی یا سال نو می‌توانید با همراهی کودکتان لباس، کیف و لوازم‌التحریر تهیه کنید و در جشن نیکوکاری شرکت کنید.
اگر برای گردش به دامان طبیعت رفته‌اید می‌توانید در پایان روز با کمک فرزندتان محیط اطراف را در جهت حفظ محیط زیست تمیز کنید و نایلون‌ها را جمع‌آوری کنید. این کارها تجربه‌های مفیدی برای کودک شماست تا احساس مسئولیت را در او ایجاد و تقویت کند.

مثبت‌اندیشی را تقویت کنید

مثبت‌اندیشی شما تاثیر زیادی روی فرزندتان خواهد داشت. از چیزهای کوچک زندگی لذت ببرید و این کار را به کودکتان نیز یادآوری کنید. در طول روز مثبت‌نگری را در موقعیت‌های مختلف به کار ببرید تا کودکتان آن را از شما بیاموزد و قدردان داشته‌هایش باشد.

به حیوانات رسیدگی کنید

رسیدگی به حیوانات و دادن غذا به آنها مهربانی و احساس مسئولیت را در کودکان افزایش می‌دهد. اگر در منزل حیوان خانگی دارید در رسیدگی کردن و غذا دادن به آن کودک خود را سهیم کنید تا کم کم مسئولیت‌پذیری را یاد بگیرد. برای پرندگان در باغچه منزل یا لبه پنجره دانه بریزید تا فرزند شما مهربانی را از شما بیاموزد.

سپید گستر انواع خدمات نگهداری از کودک در منزل را با متدهای پیشرفته ارائه می دهد. جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
0 0 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات