علائم حساسیت پوستی کودکان چیست و روش درمان آن به چه صورتی است؟(عکس)

Blog

علائم حساسیت پوستی کودکان چیست و روش درمان آن به چه صورتی است؟(عکس)

حساسیت پوستی در کودکان زمانی اتفاق می‌افتد که بدن آنها به یک ماده معمولاً بی ضرر مانند صابون یا غذای خاص پاسخ نامطلوبی بدهد. در این شرایط برای نگهداری از کودک در منزل چه راهکارهایی پیش روی شما است؟ در این بخش شما به صورت کامل با انواع حساسیت های پوستی کودکان آشنا می شوید و روش درمان و پیشگیری آن را نیز توضیح داده ایم.

نوزادان و کودکان پوست حساسی دارند و این باعث می‌شود که بیش از بزرگسالان دچار بثورات پوستی شوند. حتی تحریک مختصر پوست آنها ممکن است منجر به بروز حساسیت پوستی در کودکان شود. شناسایی علت واکنش آلرژیک یا حساسیت‌زا می‌تواند به والدین و مراقبان در مراقبت و نگهداری از کودک در منزل و پیشگیری از هرگونه واکنش آلرژیک در آینده کمک کند.

علائم حساسیت پوستی در کودکان

آمارها نشان می‌دهند که بثورات یکی از رایج‌ترین دلایل مراجعه والدین کودکان و خردسالان به پزشک می‌باشد. در بیشتر موارد این حساسیت‌ها نشان دهنده یک وضعیت خطرناک نیست و در اغلب موارد کودک از سلامت عمومی‌خوبی برخوردار است و علائم نگران کننده دیگری ندارد. در این شرایط حساسیت‌ها طی چند روز پدید آمده و بدون درمان از بین می‌روند. اما در برخی موارد بثورات پوستی در کودکان همراه با تب شدید، مشکلات تنفسی، استفراغ و یا کاهش سلامتی عمومی ‌همراه است. در این حالت لازم است تا کودک توسط پزشک متخصص پوست ویزیت شود و در برخی شرایط رسیدگی و مراقبت از او توسط یک پرستار کودک انجام شود.

علائم حساسیت پوستی در کودکان
برای درمان و پیشگری از حساسیت در کودکان بهتر است علائم و علت های آن را بدانیم

همانطور که گفته شد حساسیت پوستی در کودکان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بنابراین در این مقاله به مواردی همچون علت قرمز شدن ناگهانی و بروز آلرژی در کودکان، میزان گسترش آن، شکل علائم، مدت زمان بهبودی و موارد اینچنینی خواهیم پرداخت.

حساسیت پوستی در کودکان بسیار رایج و شایع است که شامل اگزما،انواع کهیرها و حساسیت غذایی است که ممکن است این حساسیت پوستی با خارش یا بدون خارش باشد و هر کدام روش درمان متفاوتی دارند و دوره درمان زمانی برای حساسیت پوستی اطفال متفاوت و متغییر است.

علت حساسیت پوستی کودکان

حساسیت های پوستی در کودکان به دلایل متعددی ایجاد می شود. در اکثر مواقع حساسیت پوستی درواقع یک واکنش آلرژیک به یک عامل بیرونی در بدن کودک است که موجب ترشح هیستامین در سلول های خونی می شود. با ترشح هیستامین پوست شروع به قرمز شدن می کند. معمولاً حساسیت های پوستی در کودکان در اثر عوامل مختلفی مثل نیش زدن حشرات، حساسیت به گرده گل و گیاه و مصرف برخی از غذاها و داروها ایجاد می شود. به هر حال باید بدانید که پوست کودکان بسیار حساس است و برخورد هر چیزی با پوست می تواند سبب بروز حساسیت شود. از ریختن آب دهان نوزاد بگیرید تا برخورد پوست صورت با پارچه ضخیم. شما باید در ابتدا ناحیه ای که حساسیت در آن ایجاد شده را بررسی کنید و ببینید که چه عاملی موجب بروز آن شده و سپس درمان مناسبی برای آن پیدا کنید. به منظور پیشگیری از بروز

حساسیت های پوستی بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • از آب داغ برای حمام کردن کودک استفاده نکنید.
 • از ساییدن حوله و پارچه ضخیم روی پوست کودک اجتناب کنید.
 • لباس های زیر و پشمی می تواند موجب ایجاد حساسیت های پوستی در کودک شوند.
 • در فصل زمستان و زمان های که پوست کودک خشک است از نرم کننده مخصوص کودک برای او استفاده کنید.
 • عوامل آلرژی زا را از خانه دور کنید.
 • مراقب باشید که پوست کودک در اثر گرما عرق سوز نشود.
 • به کودک آب زیادی بدهید تا بدن او همیشه هیدراته بماند.

عامل ایجاد آلرژی پوستی در کودکان

آلرژی در کودکان می تواند از ساده ترین و پیش پا افتاده ترین چیزها نیز ایجاد شود. گاهی اوقات قرار دادن یک گل جدید و زیبا در خانه می تواند موجب بروز آلرژی در بدن کودک شود. از طرف دیگر برخی اوقات استرس و اضطراب نیز موجب ایجاد آلرژی در کودکان می شود. توجه داشته باشید که شامپو، صابون، کرم ها و کلیه مواد شوینده ای که برای پوست و موی کودک استفاده می شود، باید با پوست حساس او متناسب باشد. بنابراین برای کودک از مواد شوینده ملایم و ترجیحاً بدون بو استفاده کنید. فراموش نکنید که غذاهای غذاهای خاص مثل بادام زمینی، میگو، ماهی، سویا، گردو، گوجه فرنگی، تخم مرغ، سبزیجات و بسیاری از غذاها موجب ایجاد آلرژی می شوند. بنابراین اگر بعد از خوردن هر یک از این غذاها متوجه بروز علائمی خاص در کودک شدید، از مصرف این غذاها جلوگیری کنید. اگر خودتان یا سای کودکان نیز به ماده خاصی حساسیت دارید، باید آن ماده را با احتیاط به کودک بدهید و مطمئن شوید که او به این ماده غذایی حساسیت ندارد.

انواع حساسیت پوستی در کودکان

نوزادان می‌توانند چندین نوع مختلف بثورات پوستی داشته باشند؛ که هر کدام دلایل مختلفی دارند. برخی از واکنش‌های آلرژیک سطحی بوده و با انواع روش‌های درمانی خانگی و کوتاه مدت بهبود می‌یابند. در برخی موارد دیگر این بثورات شدید بوده و می‌توانند منجر به علائمی‌ همانند حالت تهوع و استفراغ در کودک شوند. در این شرایط نگهداری از کودک در منزل کمی‌سخت‌تر بوده و والدین می‌بایست همانند یک پرستار کودک تمامی‌ جوانب را برای این مراقبت رعایت کنند.

انواع متداول واکنشهای آلرژیک و حساسیت پوستی در کودکان و نوزادان شامل موارد زیر است:

حساسیت پوستی اگزما

اگزما یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی در نوزادان بوده به شکلی که از هر 10 کودک 1 نفر به این بیماری مبتلا می‌شود. این حساسیت انواع مختلفی دارد؛ اما اگزمای آتوپیک یکی از مواردی است که احتمال ابتلای نوزادان و کودکان کوچک به آن بسیار است. بثورات اگزما در کودکان ممکن است از برجستگی‌های ریز و قرمز تا موارد حادتر همانند ایجاد پوستی پوسته پوسته و خشک بروز نماید. در شرایط حاد این بیماری نگهداری از کودک در منزل تا حدی برای والدین سخت و رنج آور می‌شود. تا جایی که بسیاری از آنها تصمیم می‌گیرند برای کم‌تر شدن رنج فرزند دلبند خود از خدمات پرستار کودک استفاده کنند.
تا کنون پزشکان موفق به کشف آنکه چرا برخی افراد به اگزما مبتلا می‌شوند؛ نشده‌اند و اینکه چرا حساسیت پوستی در کودکان به وجود می آید تا به امروز دلیل مشخصی ندارد. اما آنها این احتمال را می‌دهند که این علائم ممکن است به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی باشد. از عوامل شایع شیوع اگزما در نوزادان می‌توان به پارچه‌های تحریک کننده پوست، انواع صابون‌ها و گرما اشاره کرد.

حساسیت پوستی اگزما
حساسیت پوستی اگزما یکی از شایع ترین نوع های حساسیت ها می باشد که تعداد زیادی از نوزادان و کودکان دچار آن می شوند

اگزما ممکن است در سنین نوزادان مختلف نیز، کمی‌متفاوت باشد. طبق نظریه انجمن ملی اگزما، این حساسیت در نوزادان زیر 6 ماه تمایل به ایجاد بثورات در پوست سر، صورت و پیشانی دارد. در نوزادان بین 6 ماه تا 1 سال نیز آنها غالباً روی زانو و آرنج ظاهر می‌شوند.
توجه داشته باشید که در برخی موارد علائم اگزما توسط والدین با قارچ پوستی کودکان اشتباه گرفته می‌شود؛ که با مراجعه به پزشک و معاینه کودک این نگرانی برطرف می‌شود.

درمان اگزما

درمان خانگی اگزما کودکان نیازمند مراقبت خاص و یا رعایت دستورالعمل‌های پیچیده برای مراقبین و یا پرستار کودک نیست. روش‌های ساده‌ای همانند موارد زیر می‌تواند این حساسیت را برطرف سازد.

 • اجتناب از مصرف مواد آلرژی زا
 • استفاده از پمادها و مرطوب کننده‌ها
 • در موارد شدید، استفاده از داروهای تجویزی

کهیر پاپولار

کهیر پاپولار یک واکنش آلرژیک موضعی به گزش حشرات است. نیش و گزش حشرات مختلف از جمله پشه‌ها، کنه‌ها و ساس‌ها می‌تواند باعث این واکنش حساسیت زا در کودکان شوند. اگرچه اغلب در کودکان 2 تا 6 ساله را بروز می‌کند؛ اما کهیر پاپولار نیز می‌تواند در نوزادان ایجاد شود و این حساسیت پوستی در کودکان بسیار شایع است.

حساسیت پوستی کهیر پاپولار
کهیر پاپولار به دلیل نیش حشرات ایجاد می شود

این کهیر شبیه خوشه‌های کوچک برجسته یا گزش اشکی شکل است که برخی از برجستگی‌ها ممکن است همانند تاول‌های کوچک پر از مایع باشند. پاپولار می‌تواند چندین روز یا حتی هفته‌ها روی پوست کودکان باقی بماند و این حساسیت پوستی نوزاد ممکن است باعث وجود خارش شدید در محل گزش شود به همین علت نگهداری از کودک در منزل با وجود خارش شدید محل گزش نیازمند صبر و تحمل بی قراری کودک است که در صورت مداومت می توانید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

درمان کهیر پاپولار

محل گزش را شسته و سپس از یک کرم استروئیدی نسبتاً قوی طبق دستور پزشک روی محل استفاده شود. در برخی مواقع مصرف یک آنتی هیستامین خوراکی برای درمان یا پیشگیری از عفونت ثانویه ناشی از خراش توصیه می‌شود.

کهیرها

وقتی بدن به ماده‌ای حساسیت دارد؛ واسطه شیمیایی به نام هیستامین در بدن آزاد می‌شود که می‌تواند منجر به ایجاد کهیر و سایر علائم آلرژی شود. کهیرها لکه‌های خارش‌دار و برجسته روی پوست هستند که اندازه و شکل آنها می‌تواند محدود باشد؛ اما معمولاً صورتی یا قرمز با حاشیه نازک متورم است. کهیر می‌تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود و اغلب به صورت خوشه‌ای ظاهر می‌شود. برخی از علائم احتمالی دیگر کهیر شامل مشکلات تنفسی یا تورم دهان و صورت است. اما کهیر در کودکان معمولا با یک واکنش آلرژیک همراه هستند. وقتی بدن کودک به یک عامل بیرونی حساسیت نشان می‌دهد؛ سلول‎های هیستامین آزاد می‏ کنند. رگ‌های نازک و کوچک زیر پوست سرشار از این سلول‎ها شده و خون به سطح پوست می‌آید. بروز لکه‌های قرمز روی پوست یا کهیرها، همین اتفاق است.

حساسیت پوستی کهیر

عواملی که باعث ایجاد کهیر و حساسیت پوست کودکان می شود مواردی همچون:

 • نیش حشرات
 • گرده گیاهان یا گل‌های خانگی
 • تغییر ناگهانی در آب و هوا، مثلا آلودگی هوای شهری
 • مواد غذایی مثل ماهی یا شیر
 • داروهای مختلف
 • حیوانات خانگی

روش درمان کهیر:

برای درمان کهیر پوستی نوزاد و نگهداری از کودک در منزل در این شرایط می‌بایست مراقبت‌های لازم تحت نظر پزشک متخصص انجام شود. پزشک ممکن است برای درمان یا جلوگیری از کهیر از آنتی هیستامین نیز استفاده کند. برای رفع نگرانی بد نیست در جریان باشید کهیرهای خفیف گذرا، بیشتر اوقات نیاز به درمان پیشرفته ندارند و تنها با دوری از عامل حساسیت‏ زا از بین می‌روند. البته اگر از کمک و خدمات پرستار کودک استفاده می‌نمایید؛ وی به لحاظ دانش و تجربه خود می تواند به خوبی این بیماری را مدیریت و کنترل کند.

روش درمان انواع کهیرها

حساسیت غذایی

طبق مطالعات آکادمی ‌آسم و ایمونولوژی آمریکا، حدود 6 درصد از کودکان 2 ساله و کمتر از آن دچار حساسیت غذایی یا آلرژی می‌شوند. علائم آلرژی غذایی می‌تواند شامل واکنش‌های پوستی و علائم تنفسی یا روده‌ای همانند موارد زیر باشد.

 • کهیر زدن
 • خارش داشتن
 • سرفه کردن
 • استفراغ
 • اسهال
 • خون در مدفوع

گاهی اوقات، حتی ممکن است نوزادان این حساسیت‌های آلرژیک را قبل از شروع به خوردن آنها داشته باشند. به همین دلیل آنها می‌توانند از طریق شیر مادر که این مواد غذایی را مصرف کرده است؛ دچار آلرژی و حساسیت شوند.

حساسیت غذایی
غذاهایی که کودکان به احتمال زیاد به آنها حساسیت دارند عبارتند از:

 • شیر و محصولات لبنی
 • بادام زمینی
 • توت فرنگی
 • عسل(زیر1سال)

پزشکان اغلب به والدین و پرستار کودک توصیه می‌کنند که غذاهای جدید را یک وعده به کودک بخورانند. به این ترتیب، اگر آلرژی ایجاد شود؛ راحت تر می‌توان تشخیص داد که کدام ماده غذایی مسئول بروز این واکنش است و شما می توانید برای  کودک خود یک برنامه غذایی تهیه کنید و مواد غذایی که ممکن است آلرژی به وجود بیاورد حدف کنید یا کم کنید شما می توانید به مطلب جدول برنامه غذایی کودک ما مراجعه کنید و ازآن استفاده کنید .
همه والدین هنگامی که فرزند دلبندشان به حساسیت و یا آلرژی دچار می شوند؛ به شدت دچار استرس شده و تعادل روحی خود را از دست می دهند. بد نیست بدانید اکثر مواردی که منجر به بروز حساسیت پوست در کودکان می شوند؛ یا با دور شدن عامل حساسیت زا و یا با انجام دستور العمل‌های و مصرف داروهایی که پزشک متخصص تجویز می کند به خوبی از بین می روند. اگرچه نگهداری از کودک در منزل تحت این شرایط کمی سخت و رنج آور است؛ اما با کمی حوصله و صبوری می توانید کودک خود را در تحمل این بیماری و کنار آمدن با خارش‌ها، سوزش‌ها همراهی کنید.

درمان حساسیت پوستی در کودکان

برای درمان حساسیت های پوستی قبل از هر چیزی باید عامل ایجاد مشکل پیدا شود. زمانی که مشخص شود چه عاملی سبب بروز حساسیت در کودک شده است، پیدا کردن روش درمان نیز میسر خواهد بود. در اکثر مواقع مراقبت و کمی توجه به علائم حساسیت می تواند به درمان آن کمک کند. در واقع حساسیت های پوستی کودک تا زمانی که شدید نباشند، جای نگرانی ندارند و خود به خود و یا با کمک درمان های خانگی بهبود پیدا می کنند. اما زمانی که بعد از چند روز هیچ تغییری حاصل نشد و ضایعات پوستی افزایش پیدا کرد، لازم است تا برای درمان از پزشک و داروهای خاص کمک بگیرید. توجه داشته باشید که گاهی مصرف خودسرانه داروهای خوردنی و موضعی می تواند موجب تشدید علائم حساسیت شود. بنابراین از مصرف خودسرانه هر گونه دارو برای درمان خودداری کنید.

درمان خانگی حساسیت پوستی کودکان

برای درمان حساسیت های پوستی در کودکان می توان از روش های خانگی مختلفی استفاده نمود. در بسیاری از مواقع حتی نیازی نیست که به پزشک مراجعه کنید، بلکه با پیدا کردن عامل ایجاد حساسیت و عدم تماس کودک با ماده حساسیت زا می توانید این مشکل را برطرف کنید. از طرف دیگر به کار بردن برخی روش های خانگی نیز می تواند به درمان سریع حساسیت های پوستی در کودکان کمک کند. در ادامه به برخی از روش های درمان خانگی حساسیت پوستی در کودکان اشاره شده است.

درمان خانگی حساسیت پوستی با نشاسته ذرت

اگر حساسیت پوستی کودک یا نوزاد شما به صورت جوش بروز کرده است، می توانید برای درمان از نشاسته ذرت استفاده کنید. برای این کار باید مقداری نشاسته را با آب ترکیب کنید تا حالت خمیری پیدا کند. سپس روزی یک بار این خمیر را به صورت لایه ای نازک روی آکنه کودک بمالید و یک ساعت صبر کنید. بعد از 1 ساعت پوست کودک را با آب گرم بشویید. نشاسته ذرت به از بین بردن جوش و آکنه حاصل از حساسیت های پوستی کمک زیادی می کند.

درمان حساسیت پوستی با روغن نارگیل

روغن نارگیل موجب رطوبت رسانی و آرامش پوست می شود. برای درمان حساسیت های پوستی کودک می توانید یک پنبه را به مقداری روغن نارگیل آغشته کنید. سپس آن را به آرامی روی محل حساسیت بمالید تا برطرف شود. روغن نارگیل برای درمان حساسیت های پوستی ناشی از آب دهان نیز بسیار مؤثر است و می تواند قرمزی پوست را به خوبی درمان کند. اسید لورئیک موجود در این روغن از ایجاد عفونت جلوگیری می کند و موجب بهبود حساسیت های پوستی می شود.

درمان حساسیت های پوستی با جو دو سر

یکی دیگر از روش های موثر خانگی برای درمان حساسیت های پوستی کودک استفاده از جو دو سر است. جو دو سر خاصیت ضد التهابی و مسکن دارد. برای این کار باید یک فنجان جو دو سر پودر شده را وان بریزید و سپس به آن آب گرم اضافه کنید. حال کودک را برای 20 دقیقه داخل وان قرار دهید و روزانه این کار را تکرار کنید. این روش می تواند به مرور حساسیت هایی که در اثر گرما زدگی در پای کودک ایجاد می شوند را درمان کند.

درمان حساسیت پوستی با آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه فوق العاده برای درمان حساسیت های پوستی است. قبل از استفاده از این گیاه روی پوست کودک ابتدا آن را در ناحیه کوچکی تست کنید. در صورتی که کودک به آن حساسیت ندارد، می توانید آن را برای درمان حساسیت های پوستی استفاده کنید. آلوئه ورا برای درمان میلیا و حساسیت های پوستی کودک بسیار مؤثر است.

خلاصه ای از آنچه در مورد حساسیت پوستی در کودکان گفته شد:

حساسیت پوستی در کودکان ممکن است به دلیل نیش حشرات یا حساسیت غذایی یا هر مواد بی ضرری باشد که به دلیل اینکه پوست ظریف و حساسی دارند بسیار شایع است و شما با مراقبت طول این درمان را کوتاه کنید.

انواع حساسیت پوستی کودکان

 • اگزما
 • کهیر پاپولار
 • نیش حشرات
 • گرده گیاهان یا گل‌های خانگی
 • تغییر ناگهانی در آب و هوا، مثلا آلودگی هوای شهری
 • مواد غذایی مثل ماهی یا شیر داروهای مختلف
 • حیوانات خانگی
 • حساسیت غذایی

ما سعی کردیم که تمامی حساسیت پوستی در نوزادان و کودکان را پوشش دهیم و شما می توانید انواع حساسیت های پوستی را که ما از قلم انداخته ایم به ما معرفی کنید تا در ادامه آن را به روز کنیم و سپید گستر تلاش کرده است تا تمامی خدمات پرستار سالمند و کودک را انجام دهد با حرفه ای ترین و با تجربه ترین بهیار و پرستارها این خدمات را انجام می دهد.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
3.8 40 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمیترین
جدیدترین رای بیشتر
نظرات
مشاهده همه نظرات
حم۶

بچه اگر در باغچه بازی کنه باز هم احتمال داره حساسیت پیدا کنه، اولا نترسید خونسردیتون حفظ کنید و تمام بدن بچه رو با کرم مرطوب کننده یا روغن زیتون بمالید خوب میشه و حتما لباس هایی که تنش هست رو عوض کنید