معرفی 4 مدل از بازی فکری بزرگسالان

Blog

معرفی 4 مدل از بازی فکری بزرگسالان

سالمندان نیز همانند کودکان به مراقبت و نگهداری احتیاج دارند. بازی های فکری مواردی هستند که تنها مختص کودکان نبوده و بزرگسالان و سالمندان نیز می توانند از این بازی ها لذت ببرند. پرستار سالمند برای مراقبت از سالمند و تقویت حافظه سالمند می بایست از بازی های فکری در طول روز برای وی استفاده نماید. این بازی های فکری به مرور زمان بر حافظه سالمند تأثیر می گذارد و موجب تقویت آن می شود و از بیماری های مختلفی نظیر آلزایمر جلوگیری می کند. این بازی های فکری شامل انواع گوناگونی هستند که هر یک به نوبه خود می تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت روانی و جسمی سالمند بگذارد.

ما در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع این بازی های فکری آشنا کنیم و تأثیر و اثربخشی آن و به کارگیری آن توسط پرستار سالمند در مراقبت از سالمند را گوشزد و یادآور شویم. پس تا انتهای این مقاله با همراه باشید تا بتوانید با شناخت بهتر و آشنایی بیشتر با انواع بازی های فکری مخصوصاً برای پرستار سالمند، در مراقبت از سالمند موفق تر و موثرتر عمل نمایند.

بازی فکری چیست؟

بازی های فکری، بازی هایی هستند که در آن بیشتر از فعالیت های ذهنی و فکری استفاده می شود. این بازی ها می توانند هم به صورت فردی و هم گروهی انجام شوند. معمولاً بازی های فکری سبب درگیری و برنامه ریزی در ذهن می شوند که این امر و بازی برای تقویت حافظه سالمند و تقویت ذهن او بسیار مفید است. تقویت حافظه در دوران سالمندی یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین مسائلی است که پرستار سالمند و یا هر شخصی که تمایل به نگهداری و مراقبت از سالمند را دارد باید به آن توجه داشته باشد.

به همین دلیل پرستار سالمند یا مراقب سالمند باید با بکارگیری بازی های فکری بزرگسالان برای مراقبت از سالمند ذهن او را درگیر کند. اهمیت بازی فکری برای سالمند به گونه ای است که بر ذهن و حافظه او اثر می گذارد به صورتی که با انجام بازی فکری، سالمند در ذهن خود برنامه ریزی می کند، نقشه می کشد و سعی می کند تا اطلاعاتی را در حافظه و ذهن خود به خاطر بسپارد که بتواند بازی را به درستی انجام داده و از حریف خود پیشی گیرد. این فعالیت و به کارگیری از ذهن و حافظه سبب تقویت آن می شود و از پیری و اختلالات حافظه نظیر بیماری آلزایمر و … جلوگیری می کند.

سرگرمی و بازی برای سالمندان بهترین روش برای جلوگیری از فراموشی حافظه(آلزایمر) است که این بازی ها یک خوراک و تغذیه برای مغز است و باعث تقویت حافظه و ذهن سالمند می شود.

انواع بازی فکری برای سالمندان

همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم بازی فکری بزرگسالان دارای انواع مختلفی است که هریک به نوعی سبب تقویت مهارت ها و توانایی هایی در سالمند می شود. پس بهتر آن است که پرستار سالمند برای مراقبت از سالمند با انواع گوناگون این بازی ها آشنا شود و با به کارگیری آن ها به تقویت و مراقبت از مهارت ها و توانایی های سالمند بپردازد. انواع بازی های فکری بزرگسالان شامل بازی با کارت، بازی های رومیزی، بازی هایی با طرح معمایی و تست های هوش و بازی های ساختنی می باشند. در ادامه به بررسی و توضیح بیشتر هر یک از این بازی های فکری(بازی افزایش حافظه) می پردازیم.

ما در یک مقاله جداگانه به صورت مفصل به موضوع “تفریحات لازم برای سالمند” توضیح داده ایم.

بازی های فکری با استفاده از کارت

بازی های فکری با کارت همان طور که از نام آن پیداست معمولاً بازی هایی هستند که با استفاده از کارت انجام می گیرد و به صورتی است که دو یا چند نفر به همراه یکدیگر برای رسیدن به هدف و نتیجه ای خاص رقابت می کنند. بازی هایی نظیر دبلنا، مونوپولی و… جز این دسته از بازی های فکری می شوند. پرستار سالمند باید بداند که اهمیت این نوع بازی فکری برای بزرگسالان به این سبب است که موجب افزایش صمیمیت و ارتباطات میان سالمندان، امکان انجام این بازی به همراه گروه های سنی مختلف، امکان انجام این بازی برای افراد با توانایی های مختلف و همچنین تقویت حافظه سالمند می شود.

بازی فکری بر روی میز یا بازی فکری رومیزی

بازی فکری رومیزی، بازی هایی هستند که در آن دو یا چند نفر از افراد بر روی یک میز یا صفحه بر روی میز به رقابت و بازی مشغول می شوند. از معروف ترین نوع این بازی های فکری می توان به بازی شطرنج اشاره نمود. همچنین بازی هایی نظیر تخته نرد، منچ و … از انواع بازی فکری رو میزی می باشند. اهمیت به کارگیری و انجام این نوع بازی فکری توسط پرستار سالمند به آن جهت است که سبب ایجاد شادی و نشاط در سالمندان، تقویت مهارت های شناختی آن ها که خود موجب تقویت مغز و در نتیجه تقویت حافظه در دوران سالمندی می شود، تنظیم فشار خون و ایجاد آرامش در سالمندان، جلوگیری از مشکلات مرتبط با کهولت سن نظیر زوال عقل و آلزایمر و همچنین کاهش تنش و استرس در سالمندان می شود. به همین دلیل پرستار سالمند و یا شخصی که عهده دار مراقبت از سالمند می شود باید با تمامی این بازی های فکری و به کارگیری صحیح آن ها آشنایی کامل داشته باشد.

بازی فکری به وسیله طرح معما و تست هوش

در بازی های فکری که از معما و تست هوش ساخته می شوند، مغز و ذهن بیشترین کاربرد را دارند. به گونه ای که سالمند برای پیروز شدن و پاسخ دادن به معما و حل آن نیاز بسیار زیادی به فکر کردن دارد. این امر به تقویت ذهن و مغز کمک زیادی می کند. پرستار سالمند برای مراقبت از سالمند باید با این نوع بازی فکری نیز آشنا باشد و به منظور تقویت حافظه و ذهن سالمند از آن استفاده کند. بازی فکری به وسیله طرح معما و تست هوش سبب ایجاد ارتباطات مؤثر، تمرین تفکر حل مسئله، که خود موجب تقویت تفکر انتقادی می شود، تمرینات و حل معما و انجام تست هوش سبب بالا رفتن ضریب هوشی افراد و همچنین تقویت قوه استدلال در سالمندان نیز می شود.

بازی های فکری ساختنی

بازی های ساختنی نظیر پازل، مدل ها و نظایر این برای سالمندان نیز بسیار مفید است. زیرا سبب افزایش دقت و اعتماد به نفس در سالمندان می شود. همچنین پرستار سالمند باید به این نکته توجه داشته باشد که بازی فکری ساختنی موجب بهبود روحیه و خو خلقی سالمند نیز می شود و استدلال دیداری سالمند را بالا می برد. به همین دلیل برای مراقبت از سالمند بسیار حائز اهمیت است که پرستار سالمند و یا شخص مراقب با انواع بازی های فکری آشنایی داشته باشد و آن را در طول شبانه روز اجرایی کند.

جمع بندی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا نکاتی در خصوص مراقبت از سالمند و تأثیر بازی های فکری در مراقبت از سالمند در اختیار شما قرار دهیم تا شما به عنوان پرستار سالمند با بکارگیری این بازی های فکری بتوانید به تقویت توانایی ها و مهارت های سالمند کمک کنید و از برخی از اختلالات حافظه ای نظیر زوال عقل و آلزایمر در سالمندان جلوگیری کنید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
0 0 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات