رفع اضطراب و استرس در سالمندان

Blog

رفع اضطراب و استرس در سالمندان

با مطالعه این پست می‌توانید بیاموزید که چرا عزیزان سالخورده ممکن است به دلیل تنهایی، احساسات منفی را تجربه کنند. همچنین راهکارهای لازم برای کنار آمدن و رفع اضطراب و استرس در سالمندان چیست؟

گاهی ما آنقدر روی سلامتی جسمانی عزیزان سالمند تمرکز کنیم که توجه به سلامت روانی آنها را فراموش کنیم. هر فردی که والدین مسن او از ترس و اضطراب رنج می‌برد؛ می‌داند که این مسئله می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

متأسفانه افزایش ترس و اضطراب در بزرگسالان به دلیل از دست دادن عزیزان، دور شدن فرزندان، افزایش ضعف و بیماری و عوامل اینچنینی بسیار شایع است. اگر والدین شما مدت زیادی است که به تنهایی زندگی می‌کنند؛ این احساسات ممکن است تشدید شود. اما رفع اضطراب و استرس در سالمندان چگونه ممکن است؟ برای حل این مشکل ابتدا باید به سراغ عوامل ایجاد کننده آن بریم. 

والدین ممکن است از زمین خوردن، ملاقات با افراد جدید، تغییر وضعیت بیماری، تصادف یا مرگ ترس داشته باشند. مشکلات زیادی به همراه این ترس وجود دارد که خانواده این افراد را نگران می‌کند.

مرکز خدمات پرستاری سپیدگستر، بهترین پرستار سالمند را برای نگهداری و پرستاری از سالمندان عزیز دارد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

علل افزایش اضطراب و استرس در سالمندان

شکل زندگی‌های امروزی ایجاب می‌کند تا فرزندان و مراقبین خانوداگی سالمندان ساعات زیادی مشغول به کارها شخصی و اقصادی خود باشند. در نتیجه این کمبود وقت و زمان سبب کاهش میزان توجه و توانایی در رسیدگی به این عزیزان می‌شود.

از سوی دیگر شرایط جسمی ‌نیز سالمندان را برقراری ارتباطات خانوادگی و دوستانه باز می‌دارد. این انزوا و تنهایی زمینه مشکلات فراوانی می‌شود که اضطراب و استرس یکی از آنها می‌باشد. اما به طور کلی مجموعه عواملی که سبب ایجاد این مشکل روحی و روانی در سالخوردگان می‌شود؛ عبارتند از:

  • انزوا از خانواده و دوستان

رفع اضطراب در سالمندان - سپیدگستر

سالمندانی که به تنهایی زندگی می‌کنند یا شرایطی را دارند که ملاقات کننده ندارند؛ ممکن است تحت انزوا قرار بگیرند. حتی کسانی که با خانواده زندگی می‌کنند ممکن است نتوانند با نوه‌ها یا سایر اعضا خانواده ارتباط خوب و موثری را داشته باشند.  

  • مخاطرات سن بالا 

سالمندان به دلیل افزایش سن و شرایط زمینه‌ای، اغلب درگیر محافظت و مراقبت از خود در برابر بیماری‌ها هستند. بنابراین امکان دارد دائما در شرایط نگرانی و استرس به سر ببرند.

  • نگرانی از مرگ 

متاسفانه گروه زیادی از افرادی که در رنج سنی سالمندی به سر می‌برند؛ نگرانی‌های بسیاری از مرگ دارند. 

  • احساس سربار بودن و گناه

افراد مسن  ممکن است برای انجام کارها و نیازهای روزمره خود به خانواده یا دوستان نیاز داشته باشند. برخی از آنها به دلیل ناتوانی در انجام امور ساده و یا شخصی، احساس ناتوانی و ضعف می‌کنند. 

در هر حال توجه داشته باشید افراد مسن تمایل دارند که مشکلات روانپزشکی خود را نادیده بگیرند. به این معنی که اضطراب سالمندان اغلب خود را از طریق علائم جسمی ‌در آنها نشان می‌دهد. اگر عزیز شما از احساسات بدنی عجیب و غریب شکایت دارد؛ این علائم ممکن است ریشه در اضطراب و استرس داشته باشد.

بنابراین لازم است با مشاهده علامت‌های اولیه اضطراب، حتما قرار ملاقاتی را با پزشک را تنظیم کنید تا اطمینان حاصل کنید وضعیت روحی سالمندتان چگونه است و به چه درمان‌هایی نیاز دارد.  

هنگام تلاش برای رفع اضطراب و استرس در سالمندان، دقت داشته باشید بسیار محتمل است که ریشه‌های اضطراب آنها در مکان یا خانه‌ای باشد که در آن زندگی می‌کنند. آنها حتی اگر شخصا از اضطراب رنج ببرند ممکن است مایل نباشند که به جدی بودن بیماری روانی خود اعتراف کنند. به ویژه مردان ممکن است در برابر تأیید یا گفتگو درباره احساسات خود مقاومت نشان دهند.

اگرچه این مورد در خصوص خانم‌های سالمند نیز صادق است؛ اما تشخیص آن در سالمندان مرد سخت‌تر است. به همین دلیل، والدین شما ممکن است هرگز اعتقادی به داشتن  اضطراب یا افسردگی نداشته باشند. اما ممکن است برخی از علائم آنها را داشته باشند. در این شرایط لازم است تا توجه کنید آنها چگونه ناراحتی، نگرانی یا ترس خود را تعریف می‌کنند. 

در این پست، با پنج روش مختلف برای رفع اضطراب و استرس در سالمندان آشنا خواهید شد. همه افراد متفاوت هستند و آنچه برای یک فرد مفید است ممکن است برای شخص دیگری مفید نباشد. بنابراین اگر یکی از این روش‌ها جواب نداد ناامید نشوید و روش دیگری را امتحان کنید.

اگر عزیز شما مایل است در این زمینه همکاری کند؛ او را ترغیب کنید تا در مورد احساسات اضطرابی خود با شما صحبت کند. این امر کمک می‌کند تا در یافتن بهترین استراتژی‌های مقابله و رفع اضطراب و استرس در سالمندان موفق‌تر عمل کنید. 

بیشتر بدانید: پوکی استخوان در سالمندان

رفع اضطراب و استرس در سالمندان

حمایت و همراهی

افراد مسن معمولاً احساس تنهایی و انزوا می‌کنند. به این دلیل که غالبا تحرکشان تا حدی محدود شده است و ممکن است تعاملات اجتماعی کمتری داشته باشند. با توجه برهه سنی این عزیزان ممکن است برخی از آنها به تازگی شریک زندگی خود را از دست داده باشند و یا از مکانی که در آنجا دوست و همدمی ‌داشته‌اند دور شده باشند.

اتفاقات این چنینی و یا توانایی‌های آنها برای ورود به جامعه با وجود بیماری‌های جسمی‌کاهش یافته است. این احساس انزوا می‌تواند منجر به اضطراب شود و یا احساس اضطراب موجود را تشدید کند. 

بنابراین، یکی از مهمترین کارهایی که می‌توانید برای عزیزی که در حال پیری است و از اضطراب رنج می‌برد انجام دهید این است که مطمئن شوید همواره فرد یا افرادی برای حمایت آنها وجود دارند. بدون شک فرزندان بهترین منبع همراهی، راحتی و معاشرت برای آنها هستند.

اما مهم است که مطمئن شوید سالمند عزیزتان نیز در صورت عدم حضور شما از این پشتیبانی برخوردار خواهند بود. همراهی برای سالمندانی که از احساس اضطراب و استرس رنج می‌برند؛ می‌تواند به طور باورنکردنی تسکین دهنده و آرامش ‌بخش باشد. 

تمرینات آرام بخش

رفع استرس در سالمندان - سپیدگستر

برای سالخوردگانی که از اضطراب خفیف تا متوسط ​​رنج می‌برند؛ تمرینات آرام بخشی می‌تواند راهی مفید برای تسکین و رفع اضطراب و استرس در سالمندان باشد. تمرکز بر نفس کشیدن آرام و یکنواخت می‌تواند تسکین فوری و مناسبی را برای موقعیت‌های اضطرابی موقتی ایجاد کند. 

ثابت شده است که ورزش بدنی به رفع اضطراب و استرس در سالمندان کمک می‌کند. در حالی که فعالیت بدنی می‌تواند برای برخی از سالمندان یک چالش و ناتوانی باشد؛ اما انواع مختلفی از ورزش‌های کم خطر برای این عزیزان وجود دارد که دامنه حرکت آنها را افزایش می‌دهد. سالمندان می‌توانند یوگای سبک، تای چی یا پیاده روی را امتحان کنند. برای عزیزانی که تحرک بیشتری دارند؛ فعالیت‌هایی مانند ایروبیک در آب نیز گزینه مناسبی است. 

گوش دادن به صداهای تسکین دهنده یکی دیگر از راهکارهای مفید کنار آمدن و رفع اضطراب و استرس در سالمندان است. آنها می‌توانند با آرامش بنشینند؛ سعی کنند همه عضلات خود را شل کرده و تنفس خود را آهسته کنند و به یک موسیقی آرام مانند امواج اقیانوس یا صداهای فارست شبانه یا یک برنامه رادیویی یا کتاب صوتی که راوی آنها صدای آرامی‌ دارد گوش دهند. 

مطلب بیماری های شایع سالمندان را حتما بخوانید.

برنامه ریزی اطمینان بخش

مسلماً افراد مسن مبتلا به زوال عقل از اضطراب رنج می‌برند. زیرا هنگامی ‌که شخصی متوجه می‌شود همه چیز آنطور که باید نیست؛ دچار وحشت می‌شود. اگر عزیز شما مبتلا به زوال عقل است؛ یکی از بهترین راه‌ها برای تسکین و کم کردن اضطراب وی، اجرای روال ثابت در زندگی او است. یک برنامه مدون با در نظرگرفتن انتظاراتی که برای او مهم است؛ برخی از پارامترهایی را که ممکن است باعث احساس اضطراب شوند را در سالمند از بین می‌برد. 

برنامه‌های روزمره و روتین همچنین برای سالخوردگانی که به زوال عقل مبتلا نیستند؛ اما ذهن مضطربی دارند نیز مفید است. روال‌ها یک برنامه روزانه قابل پیش بینی را ارائه می‌دهند و این پیش بینی می‌تواند برای سالمندان آرامش بخش باشد. برنامه‌های روزمره همچنین می‌توانند هدفی را به وجود بیاورند که تا به حال زیاد به آن توجه نمی‌شد. 

خواب شبانه مناسب

یشتر ما تعجب نخواهیم کرد اگر درک کنیم برخی از سالمندان به دلیل تداخل دارویی و یا به دلیل بیماری‌های جسمی‌که دارند؛ شب‌ها نیاز به مراقبت و کمک پیدا خواهند کرد. بنابراین اکثر آنها از تنها قرارگرفتن در این موقعیت دچار استرس و نگرانی می‌شوند و خواب شبانه برایشان تبدیل به یک کابوس می‌شود. 

حال چگونه باید استرس شبانه عزیز سالمند خود را کاهش دهید؟ در این راستا امکانات بی شماری وجود دارد. شاید خوابیدن یکی از اعضای خانواده در نزدیکی محل خواب سالمند و یا مطمئن کردن او قبل از خواب به همراهی و حمایت در صورت نیاز بتواند از راهکارهای رفع اضطراب و استرس در سالمندان عزیز شما باشد.

استفاده از خدمات مراقبین و پرستار سالمند هم برای آن دسته از عزیزان سالخورده‌ای که دوست دارند در منزل خود زندگی کنند از جمله اقدامات بسیار مناسب در این زمینه است. 

استفاده از مشاوره 

اگر فرد موردعلاقه شما اضطراب متوسط ​​تا شدیدی را تجربه می‌کند که با هیچ یک از روش‌های فوق برطرف نمی‌شود؛ بهتر است با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید تا در مورد کمک‌های پزشکی یا روانشناختی در این زمینه صحبت کنید. شواهدی وجود دارد که داروهای ضد اضطراب می‌تواند برای سالمندان بسیار مفید باشد؛ در حالی که تعداد کمی ‌از افراد مسن ممکن است به درمان پاسخ مثبت دهند. 

اگر فکر می‌کنید اضطراب عزیز شما ممکن است به دارو یا روان درمانی نیاز داشته باشد؛ حتماً با پزشک وی و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید. داروهای ضد اضطراب باید با دقت برای سالمندان تجویز شوند. زیرا آنها اغلب طیف وسیعی از داروها را مصرف می‌کنند و تداخلات دارویی آنها باید کاملاً کنترل شود.

روان درمانی می‌تواند بسیار مفید باشد؛ اما اگر یک سالمند بیماری‌های روانی دیگری داشته باشد یا دچار افت شناختی شود؛ ممکن است این راهکار درستی نباشد. وقتی نوبت به درمان و رفع اضطراب و استرس در سالمندان می‌رسد؛ همه تصمیم گیری‌ها باید توسط پزشکی انجام شود که اولا تسلط کامل به سابقه پزشکی سالمند داشته و ثانیا از همه نسخه‌ها و داروهای مصرفی فعلی او نیز آگاهی داشته باشد. 

اضطراب و استرس می‌تواند هرفردی را در هر سنی درگیر کند و همیشه دلیل واضحی برای آن وجود ندارد. صرف نظر از اینکه عزیز سالمند شما ترس عدم مراقبت شبانه دارد، از کمبود حمایت و همراهی رنج می‌برد یا به هر دلیل دیگری با علائم اضطراب دست و پنجه نرم می‌کند؛ کمک به وی برای کنار آمدن و مدیریت این احساسات ضروری است.

سالمندان ممکن است از اضطراب خود احساس گیجی یا حتی شرم کنند. اما با حمایت خانواده، انجام اقدامات روزمره که این علائم را کاهش می‌دهد و مشاوره با متخصصان پزشکی می‌توان به خوبی موجبات رفع اضطراب و استرس در سالمندان را فراهم کرد.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
5 1 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمیترین
جدیدترین رای بیشتر
نظرات
مشاهده همه نظرات
شیراز

سلام خیلی ممنون از مطلب مفید. لطفا اشتباه تایپی یا املایی موجود در این جمله را تصحیح بفرمایید:
… اولا اجحاف کامل به سابقه پزشکی سالمند داشته …..

Last edited 3 ماه قبل by شیراز