آب مروارید یا کاتاراکت; شایع ترین بیماری چشمی در سالمندان

Blog

آب مروارید یا کاتاراکت; شایع ترین بیماری چشمی در سالمندان

آب مروارید چشم یا کاتاراکت (Cataract) یکی بیماری شایع چشمی است که معمولاً در افراد سالمند اتفاق می افتد و علائم بیماری آن قدر به آهستگی ظاهر می شود که فرد چندان متوجه پایین آمدن کیفیت بینایی خود نمی شود. این بیماری موجب می شود تا عبور نور چشم کاهش پیدا کند و فرد در دیدن اطراف با مشکل روبرو شود. در بیماری آب مروارید عدسی های چشم آسیب می بینند و از همین رو فرد شناسایی به موقع علائم برای یک پرستار سالمند و فردی که وظیفه نگهداری از سالمند را بر عهده دارد، اهمیت زیادی دارد. زیرا جراحی به موقع چشم با بروز این مشکل می تواند از بروز مشکلات جدی برای فرد جلوگیری کند. هر چند که این مشکل معمولاً با افزایش سن ایجاد می شود، اما هر ساله تعداد زیادی از کودکان و نوزادان نیز به آن مبتلا می شوند. در این مقاله می توانید با هر آن چیزی که لازم است درباره آب مروارید در سالمندان بدانید، آشنا شوید.

کاتاراکت یا آب مروارید چشم از چیست؟

عدسی چشم ما بخش واضح و روشن چشم است. این قسمت از چشم کمک می کند تا نور در شبکیه متمرکز شده و تصویری که مشاهده می کنیم قابل رویت باشد. زمانی که عدسی ها شفافیت خود را از دست دهند، تصویری که ایجاد می شود، به هیچ عنوان دیگر شفاف نخواهد بود. درواقع علت آب مروارید چشم کدر شدن عدسی چشم است، از همین رو فردی که به این بیماری مبتلا می شود، معمولاً دید تاری دارد. درواقع کدر شدن عدسی چشم موجب می شود تا نور به خوبی از آن عبور نکند. از همین رو فرد قادر نیست به راحتی اطراف خود را ببیند. معمولاً بالا رفتن سن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آسیب اکسیداتیو، عفونت های ویروسی، مواد سمی و همچنین اختلالات ژنتیکی می تواند زمینه بروز این بیماری را فراهم کند. آب مروارید در کودکان معمولاً منشا ژنتیکی دارد.

ما در مقاله ای گدشته به صورت مفصل به موضوع ” تنبلی چشم در کودکان ” پرداختیم.

در پاسخ به این که آیا آب مروارید همان آب سیاه است باید بدانید که آب سیاه یا گلوکوم علائم متفاوتی نسبت به آب مروارید دارد و در اکثر مواقع با دردهای شدید و ناگهانی چشم همراه است.

آب مروارید چشم یا کاتاراکت یکی از بیماری های چشمی که باعث کدری چشم و دید می شود و در افراد مسن بیشتر بروز می دهد که باعث اختلال بینایی می شود مانند آب سیاه، فیکو و… که روش درمان آب مروارید بیشتر با لیزر است.

فردی که به آب مروارید چشم مبتلا شده است باید هر چه زودتر تحت عمل جراحی قرار بگیرد تا این مشکل بینایی فرد را به طور کامل مختل نکند. شاید مشکلات دیگری مثل نزدیک بینی هم منجر به تاری دید شود، اما شناسایی علائم و نشانه های این بیماری برای سالمندان اهمیت زیادی دارد. پس پرستار کودک و فردی که وظیفه نگهداری از سالمند را بر عهده دارد، باید به خوبی با این علائم آشنایی داشته باشد.

علائم آب مروارید چشم

آب مروارید بیماری است که معمولاً به آهستگی بروز می کند و همین موضوع موجب شده تا فرد متوجه بروز این علائم نشود. کاهش شدن بینایی به آرامی به خصوص با کم شدن میزان نور مهم ترین علامت آب مروارید است. از طرف دیگر فردی که به آب مروارید مبتلا می شود معمولاً به نور و روشنایی حساس می شود. به علاوه این افراد به طور معمولاً رنگ ها را به حالت محو یا زرد می بینند و کلیه این علائم هر لحظه ممکن است افزایش پیدا کند و بیشتر شود. با این حال علائم ممکن است در انواع آب مروارید متفاوت باشد و از همین رو بهتر است پرستار سالمند و فردی که وظیفه نگهداری از سالمند را بر عهده دارد حتماً با مشاهده کوچکترین علائمی، فرد را نزد پزشک ببرد و از ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری اطمینان حاصل کند.

در ادامه به رایج ترین علائم آب مروارید اشاره شده است:

  • تاری دید
  • دشواری دید در شب و نور کم
  • حساسیت به نور مستقیم
  • دیدن هاله در اطراف چراغ
  • محو شدن یا زرد شدن رنگ ها
  • طلب کردن نور بیشتر برای مطالعه
  • تغییر کردن مداوم نمره عینک

آیا آب مروارید درمان دارد؟

آب مروارید بیماری است که هر چقدر زودتر تشخیص داده شود، درمان آن مؤثر تر خواهد بود. به طور کلی تنها روش درمان آب مروارید جراحی چشم و خارج کردن عدسی کدر شده از چشم است. اما زمانی که علائم بیماری خیلی خفیف باشد، تغییر دادن نمره عینک می تواند به صورت موقت مشکل را درمان کنید. اما باید بدانید که هیچ گونه دارو، رژیم غذایی و یا ورزشی برای درمان این بیماری وجود ندارد و معمولاً فرد باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد تا مشکلش برطرف شود. اما به منظور پیشگیری از ابتلا به آب مروارید باید بدانید که رژیم غذایی مملو از ویتامین A و آنتی اکسیدان ها، در کنار استفاده از عینک و کلاه در روزهای آفتابی و ترک کردن سیگار می تواند از بروز این بیماری جلوگیری کند. به عنوان پرستار سالمند باید مراقب باشید تا سالمند شما بدون عینک و کلاه زیر نور آفتاب قرار نگیرد و آگاه باشید که افرادی که به دیابت مبتلا هستند، باید هر چه سریع تر بیماری های چشمی خود را درمان کنند تا به آب مروارید مبتلا نشوند.

عمل آب مروارید خطر دارد؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ها عمل آب مروارید بسیار رایج شده و معمولاً افراد بعد از عمل با مشکل جدی روبرو نمی شوند. فرد بعد از استراحت کوتاهی پس از جراحی می تواند مرخص شود و برای بهبود علائم باید تا مدتی به توصیه های پزشک گوش کند. استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل ضروری است و همچنین فرد تا مدتی نباید فعالیت های شدید انجام دهد و خم شود تا بهبودی کامل حاصل شود. در پاسخ به این سوال که عمل آب مروارید چشم چقدر طول میکشد نیز باید بدانید که این عمل تنها 10 تا 15 دقیقه طول می کشد و معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. هزینه عمل آب مروارید نیز معمولاً با توجه به لنزهایی که برای بیمار استفاده می شود متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که عمل آب مروارید معمولاً زمانی انجام می شود که بیماری اثر قابل توجهی بر بینایی فرد بگذارد و فرد را با مشکل روبرو کند. در غیر این صورت از شماره عینک بالاتری برای فرد استفاده می شود.

جمع بندی نهایی

آب مروارید یک مشکل شایع و دردسرساز برای افراد سالمند است که از آن جایی که به آرامی علائم آن زیاد می شود، خود فرد چندان متوجه مشکل نمی شود. به همین دلیل فردی که وظیفه نگهداری از سالمند را بر عهده دارد و همچنین پرستار سالمند باید به علائمی که در فرد بروز می کند، توجه داشته باشند تا هر چه زودتر فرد اقدام به درمان نماید و تحت آزمایش های مورد نیاز قرار بگیرد و علت بروز مشکلات چشمی او شناسایی شود..

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
4.5 2 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات