روش مراقبت و نگهداری از معلولین به چه صورتی است؟

Blog

روش مراقبت و نگهداری از معلولین به چه صورتی است؟

بر اساس تعاریف علمی یک فرد معلول به فردی گفته می‌شود که دارای یک نقص جسمی یا ذهنی است که انجام یک یا چند فعالیت اصلی روزمره را برای او دشوار کرده و او را با محدودیت مواجه می‌کند. اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در مورد شیوه مراقبت از معلولین و انتخاب یک پرستار خوب برای این منظور افزایش دهید؛ ادامه این مقاله را از دست ندهید.

معلولیت چیست؟

معمولیت به وجود هرگونه شرایطی در بدن یا ذهن گفته می‌شود که انجام برخی از فعالیت‌ها را محدود کرده و تعامل فرد با دنیای اطراف را دشوارتر می‌کند. اگرچه از این اصطلاح گاهی اوقات برای توصیف یک جمعیت واحد استفاده می‌شود؛ اما در واقع این واژه را می‌توان برای توصیف گروه متنوعی از افراد با طیف وسیعی از نیازها استفاده کرد. این به این معنی است که زندگی دو نفر که دارای یک نوع معلولیت هستند می‌تواند به روش‌های بسیار متفاوتی تحت تأثیر قرار بگیرد. برخی از ناتوانی‌ها ممکن است ظاهری نباشند و با معاینه اولیه تشخیص داده نشوند. طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، معلولیت دارای سه بعد است:

 • اختلال در ساختار یا عملکرد بدن یا عملکرد ذهنی فرد، مانند قطع عضو، از دست دادن قدرت بینایی یا از دست دادن حافظه
 • محدود شدن فعالیت‌های فرد، مانند مشکلات بینایی و شنوایی
 • محدود شدن توانایی‌ها فرد که برای مشارکت در فعالیت‌های عادی روزمره الزامی هستند، مانند کار کردن و شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی

انواع معلولیت

معلولیت را می‌توان به انواع زیر دسته‌بندی کرد:

 • معلولیتی که مربوط به بیماری‌ها و اختلالات مادرزادی است و ممکن است بر عملکرد فرد در مراحل بعدی زندگی تاثیر بگذارد.
 • معلولیت‌های مربوط به اختلالات موجود در تک ژن‌ها (مانند دیستروفی عضلانی دوشن)
 • معلولیت‌های مربوط به اختلالات کروموزوم (مانند سندرم داون)
 • معلولیت‌هایی که نتیجه قرار گرفتن مادر در دوران بارداری در معرض عفونت‌ها مانند سرخجه یا مواد سمی مانند الکل یا سیگار است
 • معلولیت‌هایی که مرتبط با اختلالات رشدی هستند که در دوران کودکی آشکار می‌شوند (مانند اختلال طیف اوتیسم و بیش فعالی یا ADHD)
 • معلولیت‌هایی که مربوط به یک آسیب‌دیدگی هستند (مانند آسیب مغزی تروماتیک یا آسیب نخاعی)
 • معلولیت‌هایی که مرتبط با یک بیماری مزمن هستند که می‌توانند باعث ناتوانی‌هایی مانند نابینایی، آسیب عصبی یا قطع عضو شوند. (مانند دیابت)
 • معلولیت‌های پیشرونده (مانند دیستروفی عضلانی و ام‌اس)

نکات مهم در مراقبت از معلولین

چند نکته وجود دارد که برای مراقبت از معلولین باید به آنها توجه کنید. چکیده این نکات عبارتند از:

 • با این افراد مانند افراد عادی صحبت کنید. نیازی نیست که از زبان خاصی برای بیان حرف‌های خود استفاده کنید.
 • سعی کنید فضای خانه را به سمت ببرید که فرد احساس استقلال بیشتری کند. در واقع باید محیط خانه به شکلی باشد که با عملکرد فرد دارای معلولیت مطابقت داشته باشد.
 • مفروضات شخصی خود را در زمان برقراری ارتباط با یک فرد معلول کار بگذارید. سوگیری‌ها و مفروضات شخصی ما که غالبا اشتباه هستند؛ این پتانسیل را دارند که کیفیت نگهداری از این افراد را کاهش دهند. بنابراین برای مراقبت از معلولین باید فرض کنیم که آنها هم مثل ما هستند و محیط و احساسات دیگران را به خوبی درک می‌کنند؛ حتی اگر نتوانند به آنها پاسخ دهند.

ویژگی های پرستار افراد معلول

افرادی که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت دارند؛ روزانه ممکن است با طیف وسیعی از افراد معلول که دارای نیازهای متفاوتی هستند؛ برخورد داشته باشند. بنابراین داشتن مهارت‌هایی مانند سازماندهی، انعطاف‌پذیری و اولویت‌بندی موثر اقدامات مورد نیاز، برای این افراد بسیار حیاتی خواهد بود. یک پرستار افراد معلول خوب همچنین باید بسیار مراقب باشد و بتواند وضعیت معلول را در بازه‌های زمانی مشخص ارزیابی کند. این ارزیابی دقیق به او کمک می‌کند تا بتواند در شرایطی که فرد معلول به آن نیاز دارد؛ اقدام صحیح و منطقی انجام دهد. یک فرد پرستار که وظیفه مراقبت از معلولین را بر عهده دارد باید بتواند به صورت روزانه از طیف گسترده‌ای از مهارت‌های زیر استفاده کند:

 • به صحبت‌های فرد معلول گوش دهد و سعی کند با او ارتباط موثر و قوی برقرار کند
 • با در نظر گرفتن حس استقلال فرد معلول، در روند حل مشکلات به او کمک کند
 • در صورت پیچیده شدن شرایط بتواند مشاوره‌های تخصصی ارائه دهد
 • مسلط به علم مراقبت از معلولین باشد و دانش خود را در این زمینه مرتبا ارتقا دهد
 • طوری برخورد نکند که فرد معلول احساس انزوا و متفاوت بودن با دیگران داشته باشد

وظایف پرستار معلول

مسئولیت اصلی این افراد، ارائه خدمات مراقبتی و آموزشی به افراد دارای معلولیت است. البته وظایف این پرستاران همیشه ثابت نیست و بستگی به شرایط فرد مراقبت‌شونده دارد. برخی از معلولین ممکن است فقط به کمک و راهنمایی‌های گاه‌به‌گاه در مورد عملکردهای شناختی خاص نیاز داشته باشند. در حالی که برخی دیگر ممکن است به کمک‌های گسترده‌تر یا حتی توجه تمام وقت نیاز داشته باشند. شدت ناتوانی نیز ممکن است روی این وظایف اثرگذار باشد.
علاوه بر مراقبت‌های فردی و توجه به نیازهای ویژه فرد معلول، تعامل با خانواده و آموزش مهارت‌های لازم برای مراقبت و برقراری ارتباط با او نیز گاهی جزء وظایف این پرستاران محسوب می‌شود. همانطور که اشاره شد؛ داشتن مهارت‌های ارتباطی عالی در این شغل، تخصص بسیار مهمی است. پرستارانی که در این زمینه فعالیت دارند باید بتوانند با خود معلول، خانواده او و پزشکانی که فرد زیر نظر آنها در حال دریافت درمان است ارتباط موثری برقرار کنند.

چگونه پرستار معلول انتخاب شود

برای انتخاب یک فرد مناسب برای مراقبت از معلولین باید علاوه بر مهارت‌ها، به تجربه او در این زمینه نیز توجه کنید. مراقبت از معلولین یک شاخه کاملا مجزا در پرستاری است و توانایی‌ها و مهارت‌های متفاوتی نیاز دارد. بنابراین برای انتخاب پرستار حتما باید مطمئن شوید که او تجربه نگهداری از افرادی که دارای معلولیت هستند را دارد و خدمات پرستاری در منزل برای افراد معلول بسیار متفاوت می باشد و باید تجربه کافی در این زمینه داشته باشد هم از نظر قدرت بدنی چون تعدادی از افراد معلول حرکتی و یا ذهنی هستند و حرکت آنها وظیفه ای شما می باشد و باید افراد معلول را به خوبی درک کنید چون این افراد با توجه به شرایط ویژه آنها بسیار حساس هستند و باید با آنها بیشتر همراه باشید.

البته این نکته را باید ذکر کرد که پرستار سالمند که دچار معلولیت هست بسیار متفاوت از پرستار کودک دارای معلولیت است چون کلا دو حوزه متفاوت است و بسیاری از کسانی که در این زمینه فعالیت داشته اند این موضوع را درک می کنند و حتی وظیفه و ویژگی ها آنها با هم متفاوت است

اگر شما در این موارد تجربه دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید و میزان رضایت خود را از مقاله وارد کنید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
0 0 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات