دلایل افت فشار خون در سالمندان

Blog

دلایل افت فشار خون در سالمندان

افت فشار خون از جمله مشکلاتی است که به ندرت اتفاق می افتد و بیشتر افراد، دچار فشار خون بالا هستند. اما در تعداد کمی از افراد، به‌خصوص سالمندان، مشکل افت فشار خون نیز رخ می‌دهد. کم فشاری یا فشار خون پایین، همانند فشار خون بالا خطرناک است؛ و باید به دنبال دلایل رخ دادن و کنترل آن بود. در این نوشته وب‌سایت سپید گستر، به بررسی دلایل پایین رفتن فشار خون در سالمندان پرداخته‌ایم.

کاهش فشار خون پس از غذا خوردن

با خوردن غذا، به‌خصوص وعده‌های سنگین، دستگاه گوارش محل جذب خون بدن می‌شوند. در این شرایط فرد دقایق و یا حتی ساعتی پس از صرف غذا، دچار افت فشار می‌شود. این مسئله در افراد جوان کمتر رخ می‌دهد؛ چرا که بدن قادر است این حرکت خون به سمت دستگاه گوارش را جبران کند. اما در سالمندان این مشکل به شکل جدی‌تر و با علائم بالینی خود را نشان می‌دهد.
اگرچه این نوع از افت فشار به خطرناکی سایر موارد نیست؛ اما برای فرد آزاردهنده است. این مشکل معمولا در وعده‌های صبحانه و نهار بیشتر رخ می‌دهد؛ و راه‌کارهای کنترل ساده‌ای دارد.

اگر به عنوان پرستار سالمند مشغول مراقبت از چنین فردی هستید؛ بهتر است از وعده‌های سبک اما مقوی برای او استفاده کنید. همچنین تقسیم غذای روزانه به وعده‌های بیشتر، راه‌کار ساده دیگری است که به کنترل این مشکل کمک می‌کند.

افت فشار به دلیل کم آبی

 

افت فشار خون در سالمندان - سپیدگستر

منظور از هیدراته نبودن بدن، کاهش میزان آب بدن است. بدن انسان برای آنکه قادر باشد از پس وظایف گوناگون برآید؛ باید به آب کافی دسترسی داشته باشد.

بسیاری از افراد، به‌خصوص سالمندان در این زمینه دچار مشکل هستند. عدم احساس تشنگی، ناتوانی در رفع نیازهای شخصی و سایر مشکلات، معمولا باعث می‌شود که بعضی از سالمندان، مصرف آب کمی داشته باشند.
کمبود آب به راحتی می‌تواند موجب افت فشار خون شود. بنابراین در نگهداری از سالمند به تنظیم میزان آب‌رسانی به بدن او توجه کنید.

افت فشار به دلیل نارسایی قلبی

نارسایی قلبی به معنای ناتوانی قلب در پمپاژ مقدار کافی خون به بخش‌های مختلف بدن است. نارسایی‌های قلبی معمولا در سالمندان و در پس مشکلات قلبی رخ می‌دهد. اگرچه این مشگل گاهی در سنین جوانی و میان‌سالی نیز وجود دارد. وقتی قلب توانایی پمپاژ خون را نداشته باشد؛ اولین نشانه آن افت فشار خون است.
برای کنترل این شرایط، فرد بیمار باید فعالیت‌های خود را آرام‌تر و با صرف انرژی کمتر انجام دهد. به‌طور مثال در این افراد، برخواستن یک‌باره از حالت درازکش، می‌تواند موجب کاهش فشار خون شود.

افت فشار به دلیل مصرف بعضی از داروها

سالمندی معمولا با افزایش مصرف داروهای گوناگون همراه می‌شود. داروهایی که هرکدام برای حل مشکلی خاص تجویز شده‌اند. با این وجود، اگرچه داروها مزایای گوناگونی دارند؛ اما همیشه با بعضی از عوارض نیز همراه هستند. یکی از این عوارض هم کاهش فشار خون است.
اغلب داروهایی که موجب افت فشار خون می‌شوند مرتبط با مشکلات و بیماری‌های قلبی و کنترل فشار خون بالا هستند. در کنار این موارد، داروهایی ضد اضطراب، برطرف‌کننده ناتوانی جنسی، ضد درد و درمان پارکینسون، از جمله مواردی هستند که احتمالا در ایجاد این مشکل نقش دارند.
به‌طور کلی در این زمینه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. گاهی عوض کردن دوز دارو و یا خود دارو، می‌تواند به برطرف شدن مشکل کمک کند.

مطلب مسمومیت دارویی سالمندان را حتما بخوانید.

افت فشار به دلیل عدم فعالیت

نداشتن فعالیت بدنی برای ساعات طولانی آخرین دلیل متداولی است که موجب افت فشار خواهد شد. از آنجا که سالمندان معمولا ساعات طولانی‌تری را در بستر در حالت خواب و بیداری به سر می‌برند؛ این مشکل را بیشتر احساس می‌کنند.
در نهایت توجه کنید که فشار خون پایین می‌تواند موجب سرگیجه، غش، ضعف، خستگی و حالت تهوع شود. پس به عنوان پرستار سالمند به این نشانه‌ها در بیمار خود توجه کنید.

سپید گستر به عنوان یک مرکز خدمات پرستاری، نگهداری از سالمند شما را با بهترین پرستاران انجام می دهد. برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
4.5 2 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات