چه مدارک و تجارب برای نگهداری از افراد سن بالا نیاز است ؟

Blog

چه مدارک و تجارب برای نگهداری از افراد سن بالا نیاز است ؟

هدف از استخدام پرستار سالمند در منزل توسط خانواده‌ها دریافت خدمات مراقبت پرستاری جامع، مشروح و اثر بخش برای تامین سلامت، پیشگیری و یا توانبخشی افراد سالخورده در عین حفظ کرامت وی در خانواده و جامعه است. 

نیاز به مراقبت موثر و دلسوزانه از افراد مسن موضوعی است که ممکن است همه ما در طول زندگی خود آن را لمس کنیم. یا عزیزی داریم که نیاز به مراقبت دارد؛ یا خودمان با حقیقت پیر شدن روبرو می‌شویم.

با توجه به افزایش جمعیت کهن سال در سرتاسر کره زمین، مراقبت از افراد سن بالا یکی از مهمترین موضوعات مراقبت‌های بهداشتی و سیاست‌های حکومت‌های مختلف در این دوره است. این روزها بنا به دلیل شرایط کاری و اقتصادی خانواده‌ها، تقاضا برای استخدام پرستار سالمند یا همان افراد خط مقدم مراقبتی که مستقیماً از اعضای سالخورده جامعه مراقبت می‌کنند؛ زیاد است.

اما کار در این زمینه با چالش‌های بسیار خاصی همراه است. بیماران مسن نیاز به مراقبت و توجه منحصر به فردی دارند. نیازهایی که اغلب مورد توجه خانواده‌ها نبوده و یا شاید در صورت درک آنها نیز قادر به رفع آنها ‌نباشند. 

بنابراین استفاده از خدمات پرستار سالمند در منزل برای خانواده‌ها و عزیزان می‌تواند بسیار مفید باشد. اما برای موفقیت در این شغل می‌بایست مهارت و دانش ویژه‌ای داشته باشد. در ادامه مبحث بیشتر با مدارک و تجارب لازم برای پرستاران در خصوص استخدام آنها برای مراقبت و نگهداری از سالمندتان آشنا خواهید شد.

مدرک لازم برای استخدام پرستاری سالمند در مراکز مراقبتی و بیمارستان‌ها

پرستار سالمند - سپیدگستر

پرستاری از افراد کهن سال، همانطور که از نام آن مشخص است فردی دانش آموخته می‌باشد که به صورت ویژه برای مراقبت از سالمندان آموزش دیده و کسب تجربه کرده است. حال می‌تواند این آموزش‌ها به صورت آکادمیک باشد و یا به صورت دوره‌ای و تحت نظر مراکز معتبر مانند فنی و حرفه ای و یا مراکز دارای صلاحیت و اعتبار لازم در زمینه مراقبت از سالمند در کشور.

در هر حال مواظبت از کهنسالان و سالخوردگان شغل حساسی است؛ زیرا به دانش و تجربه کافی جهت انجام درست مسئولیت‌ها در این حرفه نیاز می‌باشد. در حال حاضر استفاده از خدمات ارائه شده توسط پرستار سالمند در منزل برای خانواده‌ها و فرزندان آنها تبدیل به یک ضرورت شده است.

زیرا این افراد متخصص علاوه بر مراقبت از سلامت و علائم حیاتی فرد سالخورده، تلاش می‌کنند تا سلامت جسمی، روحی و ذهنی وی نیز حفظ شود و در صورت بروز بیماری، روند درمان آنها را نیز تسهیل می‌کنند. 

مطلب چگونه بهترین پرستار سالمند را پیدا کنیم را حتما بخوانید.

اما یک فرد برای رسیدن به این شغل چه به صورت خصوصی با عنوان پرستار سالمند در منزل و یا کار در مراکز پرستار سالمندی، سرای سالمندان، مراکز توانبخشی و دیگر ارگان‌های مربوطه ابتدا باید در رشته پرستاری تحصیل کرده و دوره‌های عمومی ‌پرستاری را گذرانده باشد.

برخی اوقات یک کسی که مراقب از فرد سن بالا را دارد می‌خواهد در سطح‌های پائین تر کاری، فعالیت داشته باشد مانند بهیاری، کمک بهیاری که در این صورت نیز باید دوره‌های مربوطه را سپری نموده و تجربه لازم را در این زمنیه کسب کند. 

گاهی اوقات این نگهداری و مراقبت تنها در حد انجام امور شخصی افراد سن بالا همچون استحمام و مراقبت فیزیکی از وی می‌باشد که در این حالت داشتن برگه صلاحیت و اخذ آموزش‌های ایمنی و نیمه تخصصی این فعالیت‌ها نیز لازم می‌باشد. 

البته قابل ذکر است با توجه به اهمییت اخذ تجربه و دانش کافی در این زمینه طی چندین سال اخیر رشته پرستاری سالمندان geriatric Nursing در مقطع کارشناسی ارشد در ایران آغاز به تربیت پرستاران کرده است. اما با توجه به سرعت رشد جمعیت سالخورده لازم است پرستاران بالینی با تخصص‌های مختلف پرستاری و یا در مقطع کارشناسی، دانش و مهارت متناسب با مراقبت از سالمندان را در حفظ سلامت و بهبود بیماری آنها کسب نمایند. 

 استخدام پرستار سالمند در منزل تهران

نگهداری از سالمند در منزل - سپیدگستر

پرستار افراد سن بالا در منزل با نگهداری یا مراقب سالمند تفاوت‌های زیادی دارد. به عنوان مثال پرستاران در بخش‌های بیمارستانی تجربه کار در آی سی یو و ریکاوری را دارند؛ در صورتی که بهیار یا کمک بهیار فقط می‌توانند کارهایی مانند سوند، گاواژ، ساکشن و …. را انجام دهند. پرستاری از سالمندان برخلاف مراقبت از سالمند فرآیندی دشوارتر بوده که مستلزم دانش بیشتری برای انجام درست آن است.

پرستار سالمند در منزل تهران و یا یا سایر نقاط کشور، عموما افرادی تحصلکرده و دوره دیده‌ای هستند که علاوه بر دانش و علم پرستاری توانایی برقراری ارتباط صحیح با پیرمرد و پیرزن ها را دارند و نگهداری و مراقبت از آنها را فرا گرفته‌اند.

مطلب پوکی استخوان در سالمندان را حتما بخوانید.

مراقب افراد سالخورده می‌تواند با توجه به علائمی‌که فرد مسن دارد، اقدامات لازمه برای بهبود وضعیت جسمانی وی را انجام دهد. این افراد آموزش‌های مناسب را دیده‌اند تا در حادترین شرایط هم به سالمند کمک کنند. برای مثال از نمونه توانایی‌های یک پرستار حرفه ای مسن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • احیای قلب
  • شست و شو و پانسمان زخم‌ها
  • نظارت بر مصرف دارو و تسکین درد
  • ثبت علائم حیاتی 
  • نظارت بر انجام کمک‌های اولیه در منزل
  • آموزش نحوه صحیح مراقبت به سالمند و خانواده وی
  • بروزرسانی نوع مراقبت مطابق با وضعیت افراد تحت مراقبت شما
  • تشویق فرد مسن به همکاری و حمایت از او
  • توجه و مراقبت به سلامت روان فرد سالخورده

بنابراین در هنگام استخدام پرستار به یاد داشته باشید برای اطمینان از توانایی، مهارت و دانش وی لازم است تا از مراکز مراقبتی و پرستاری معتبر این درخواست را داشته باشید تا چنانچه مشکلی پیش آمد، پرستار بتواند با تکیه بر موارد ذکر شده جان سالمند عزیزتان را نجات دهد.                                                                                      

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
1 1 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات