علت ورم پا در سالمندان و روش درمان آن

Blog

علت ورم پا در سالمندان و روش درمان آن

ورم و درد پا مشکلاتی هستند که خیلی از سالمندان با افزایش سن با آن روبرو می شوند. تورم در بخش های مختلف پا که به دلایل مختلفی ایجاد می شود و زندگی افراد سالمند را با مشکل روبرو می کند. اگر پرستار سالمند باشید و یا وظیفه نگهداری از سالمند را بر عهده داشته باشید حتماً می دانید که این درد در سالمندان چقدر رایج است و چقدر روند زندگی آن ها را با مشکل روبرو می کند. اما علت ایجاد ورم پا در سالمندان چیست و چطور می توان این مشکل را برطرف و درمان نمود؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را با دلایل تورم پا در سالمند و همچنین بهترین روش های درمان این مشکل آشنا کنیم؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

علت ورم پا در سالمندان چه چیزی است؟

تورم پا (بیماری لنف ادم) مشکلی رایج در میان سالمندان است که ممکن است در یک پا یا دو پای فرد ایجاد شود. به طور کلی ورم پا در اثر تجمع مایعی در بافت های نرم مچ پا یا مفاصل پا ایجاد می شود و این موضوع با ایستادن زیاد و همچنین مصرف غذاهای شور و نشستن های طولانی مدت تشدید می شود. اما به هر حال این مشکل می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و لازم است پرستار سالمند و خانواده او با مشاهده علائم، فرد سالمند را نزد پزشک ببرید تا علت ایجاد ورم پا مشخص شود.

ادم

یکی از دلایل رایج تورم پا در سالمندان ادم است. مشکلی شایع که معمولاً موجب ایجاد ورم در مچ پا می شود. ادم درواقع به دلیل تجمع آب اضافی در بافت های زیر پوست ایجاد می شود. برای تشخیص این موضوع لازم است پرستار سالمند یا فردی که وظیفه نگهداری از سالمند را بر عهده دارد، فرد را نزد پزشک ببرد تا پزشک با بررسی علائم مشکل را شناسایی کند.

نارسایی قلبی

مورد دیگری که می تواند موجب ایجاد تورم در دست و پاها شود، مشکلات قلبی و وجود نارسایی در قلب است. اگر فرد هم زمان با ورم پاها احساس درد در ناحیه قفسه سینه را نیز تجربه کند، ممکن است این تورم نشان از مشکلی جدی در قلب باشد. از همین رو لازم است تا یک پرستار سالمند با شناسایی علائم و مشاهده تورم در ناحیه پای سالمند هر چه سریع تر فرد را برای درمان نزد پزشک ببرد.

ما در یک مقاله به موضوع انواع بیماری قلبی پرداختیم که می توانید مطالعه کنید.

سیروز کبدی

مشکل دیگری که می تواند زمینه ایجاد ورم پا را فراهم کند، سیروز کبدی است. بیماری های مربوط به کبد همانند هپاتیت و اعتیاد شدید به الکل می تواند موجب بروز مشکل در عملکرد کبد شود. یکی از نشانه های این بیماری ورم کردن پاها است. اگر فردی که وظیفه نگهداری از سالمند را بر عهده دارد به موقع علائم را تشخیص دهد، امکان درمان این بیماری وجود دارد و می توان از بروز آسیب های جدی جلوگیری نمود.

بیماری های کلیوی

یکی دیگر از دلایلی که می تواند سبب ورم پا در سالمندان شود، بیماری های مربوط به کلیه است که می توان به سنگ کلیه اشاره کرد. اگر فرد هم زمان با ورم پا مشکلاتی نظیر بی حالی و رنگ پریدگی را تجربه کند و بیماری های مربوط به کبد را نیز داشته باشد، احتمالاً این تورم در اثر همین مشکلات ایجاد شده است.

نقرس

نقرس بیماری است که در اثر تشکیل اسید اوریک در بافت های همبند ایجاد می شود. این بیماری سبب ایجاد درد و تورم در ناحیه پا و نزدیک مچ پا می شود.

آسیب به پا

موضوع دیگری که در خیلی از افراد سبب ایجاد تورم در پا می شود، آسیب دیدن پا است. اگر پاهای فرد دچار شکستگی، کشیدگی و آسیب شود، تورم در پا نیز بروز می کند و سبب ایجاد درد و ناراحتی در پا می شود.

دلایل ورم پا در سالمندان در بخش های مختلف پا

دلایل ورم پا در بخش های مختلف می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. در این بخش می توانید با رایج ترین دلایل ورم پا در بخش های مختلف پا آشنا شوید.

ورم پشت پا در سالمندان

زمانی که ورم پا در ناحیه پشت و مچ پا ایجاد شود، ممکن است کشیدگی یا فشار بیش از حدی به پا وارد شده باشد گاهی اوقات این تورم نشان دهنده آرتروز مفاصل، عفونت، تومور و ضربه نیز رخ می دهد. افرادی که به مشکلات مادرزادی مبتلا هستند نیز در این ناحیه دچار تورم می شوند.

ورم پنجه پا در سالمندان

ورم پنجه پا می تواند در اثر آسیب یا نشستن های طولانی ایجاد شود. گاهی اوقات مصرف برخی داروهای خاص نیز سبب بروز تورم در این ناحیه از پا می شود.

علت ورم کف پا در سالمندان

اگر ورم پا در ناحیه کف پا بیشتر باشد، ممکن است فرد نمک یا شکر زیادی استفاده کرده باشد. از طرف دیگر ایستادن های طولانی مدت نیز می تواند زمینه ایجاد آسیب و تورم در این ناحیه از پا را فراهم کند.

علت ورم ساق پا در سالمندان

ورم ساق پا معمولاً در اثر صدمه و آسیب این بخش ایجاد می شود. از طرف دیگر وجود عفونت و آبسه و همچنین تومور و خونریزی داخل عضله نیز می تواند موجب بروز این مشکل شود.

ورم قوزک پا در سالمندان

ورم قوزک پا می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود اما خیلی از افرادی که با این مشکل روبرو هستند، به دلیل عدم تحرک و نشستن های طولانی دچار این تورم می شوند. از همین رو راه رفتن و تحرک می توان به درمان این مشکل کمک زیادی کند.

درمان ورم پا در سالمندان

درمان تورم پا معمولاً باید با توجه به علت بیماری انتخاب شود و لازم است فرد بعد از آزمایش های تشخیصی از روش های درمانی که پزشک برای او تعیین می کند، پیروی نماید. اما به طور کلی در اکثر موارد برای درمان تورم پاها بهتر است فرد به اندازه استراحت کند و از فشار آوردن به پاها پرهیز کند. از طرف دیگر انجام تمرینات فیزیوتراپی، مصرف برخی داروها نیز می تواند به درمان این مشکل در سالمندان کمک کند.

ما در یک مقاله به موضوع توانبخشی سالمندان پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

درمان خانگی ورم پا در سالمندان

آشنایی با روش های درمان خانگی ورم پا برای پرستار سالمند و فردی که وظیفه نگهداری از سالمند را بر عهده دارد، اهمیت زیادی دارد. به یاد داشته باشید که قبل از هر روش درمان لازم است تا علت بروز مشکل توسط پزشک تشخیص داده شود. اما به هر حال افرادی که دچار ورم پا می شوند باید از مقدار نمک و شکر کمتری در طول روز استفاده کنند. بالا بردن پاها در زمان خواب می توان درد و تورم پاها را کاهش دهد. استفاده از جوراب های ساق بلند و همچنین انجام تمرینات ورزشی نیز می تواند به مرور تورم پاها را کاهش دهد.

ورم پا در سالمندان خطرناک است؟

ورم پا یک مشکل رایج و فراگیر در میان سالمندان است که خیلی از افراد آن را تجربه می کنند. اما نادیده گرفتن آن مشکل و پیدا نکردن علت بروز این مشکل می تواند بیماری فرد را تشدید کرده و مشکلاتی جدی برای فرد ایجاد کند. در شرایط عادی و کنترل شده معمولاً ورم پاها خطرناک نیست اما زمانی که بیماری کنترل نشود و فرد تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است موجب بروز مشکلاتی جبران ناپذیر برای فرد شود.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
3.8 16 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات