بیماری پنهان دیابت در کودکان

Blog

بیماری پنهان دیابت در کودکان

دیابت در کودکان یکی از بیماری‌های مزمن و شایع است. بسیاری از کودکان از بدو تولد با این مشکل روبرو هستند؛ که به بیماری آنها دیابت نوع یک کودکان گفته می‌شود. دیابت نوع دو کودکان بسیار کمتر رخ می‌دهد؛ اما وقوع آن نیز محتمل است. در گذشته دیابت نوع دو اغلب در افراد بالاتر از سنین میانسالی رخ می‌داد؛ اما امروزه متاسفانه کودکان نیز گاهی دچار این مشکل می‌شوند.
خوشبختانه اگرچه دیابت درمان کاملی ندارد؛ اما تقریبا به‌طور کامل قابل کنترل است. بنابراین کودکان و حتی بزرگسالان مبتلا به آن، در صورت رعایت رژیم‌های غذایی و دارو درمانی، می‌توانند زندگی کاملا سالم و طبیعی داشته باشند.
در این مقاله وب‌سایت سپیدگستر می‌خواهیم درباره دیابت در کودکان نکاتی را در اختیار شما بگذاریم تا برای نگهداری از کودک مبتلا به این نوع بیماری اطلاعات بیشتری داشته باشید.

دیابت کودکان چیست؟

دیابت یک بیماری رایج و فراگیر در کودکان و بزرگسالان است که در بسیاری از موارد به صورت موروثی و به دلیلی نقص در عملکرد بخشی از اعضای بودن ایجاد می شود. زمانی که بدن قادر به استفاده از غذاهایی که مصرف می کنیم نباشد و نتواند قند موجود در خون را به انرژی تبدیل کند، کودک به دیابت مبتلا است. اگر پرستار کودک هستید و یا وظیفه مراقبت از کودک را بر عهده دارید باید بدانید که بدن کودک دیابتی معمولاً قادر به تولید انسولین برای مصرف گلوکز نیست و نمی تواند به مقدار کافی گلوکز تولید کند. از همین رو قند و گلوکز مصرفی در بدن به انرژی تبدیل نمی شود و میزان آن در خون بدن افزایش پیدا می کند. در این شرایط بدن فرد علائمی از خود بروز می دهد که نشان دهنده قند خون بالا در فرد است.

در برخی از کودکان علائم دیابت از زمان شیرخواری و نوزادی بروز می کند. در این افراد بدن قادر به تجزیه کلوگز موجود در شیری مادر نیست و از آن جایی که انسولین در بدن ترشح نمی شود، نوزاد دچار افزایش قند خون می گردد. به همین دلیل لازم است تا مقدار قند خون این نوزادان به طور مرتب کنترل شود و در کنار آن از روش های درمانی برای کاهش قند خون نیز استفاده شود.

ما در یک مقاله به صورت کامل به موضوع ” دیابت سالمند ” پرداختیم که می تواند آن را مطالعه کنید.

چرا کودکان دچار دیابت می شوند

علم پزشکی هنوز نتوانسته است علت وقوع دیابت را در کودکان به درستی مشخص کند. در دیابت نوع یک کودکان که از بدو تولد نوزاد ایجاد می‌شود؛ تقریبا هیچ نشانه‌ای از عوامل ژنتیکی وجود ندارد. در واقع اگرچه برخی کودکان دارای سابقه خانوادگی این بیماری، دچار این مشکل می‌شوند؛ اما وجود کودکان مبتلا که هیچ‌گونه سابقه خانوادگی ندارند، موجب می‌شود که نتوان عوامل ژنتیکی را به‌طور کامل به آن نسبت داد.
همان‌طور که گفتیم دیابت نوع دو کودکان طی سال‌های اخیر در حال افزایش است. وقوع دیابت نوع دو ارتباط منطقی‌تری با ژنتیک افراد دارد؛ بنابراین اگر والدین یا بستگان درجه یک نوزاد به این بیماری دچار هستند؛ امکان وقوع این بیماری در کودک نیز به نسبت سایر کودکان بیشتر است.

دیابت کودکان

همچنین شواهد ژنتیکی نشان می‌دهد که آسیایی‌ها و آفریقایی‌ها، بیش از سایر نژادهای جهان دچار بیماری دیابت نوع دو می‌شوند.

همچنین مهم است که بدانید، اگرچه مصرف مواد قندی در کودکان مبتلا به دیابت نوع یک و دو با محدودیت‌های زیادی مواجه است؛ اما این تصور که عامل ایجاد بیماری دیابت در کودکان مصرف بیش از حد شیرینی‌جات است، درست نیست.

همانطور که گفته شد دیابت یک مریضی ژنیتیک ایت که باید در دوران بارداری بسیار مراقب و پیگیر بود و شما می توانید مقاله دیابت بارداری را مطالعه کنید.

علائم دیابت در کودکان

یافتن علل رخ دادن این بیماری کاری بسیار تخصصی و پیچیده است. در نتیجه متخصصان امر توصیه می‌کنند؛ بیش از جستجوی علل، به دنبال نشانه‌ها باشیددر صورتی که بتوانید نشانه‌های دیابت را سریع و به‌موقع در کودکان تشخیص دهید؛ این بیماری کاملا قابل کنترل خواهد بود. بنابراین توجه به برخی علائم در این زمینه می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد.

دیابت کودک

دیابت نوع یک کودکان معمولا در مدت زمان کمی (حدود چند هفته) علائم خود را بروز می‌دهد. کاهش وزن ناگهانی، افزایش ادرار و تکرر ادرار، افزایش اشتهای غیرطبیعی، تشنگی مداوم، احساس خستگی بیش از حد معمول و بوی شیرینی در دهان، همگی از نشانه‌هایی هستند که باید آنها را در کودکان جدی بگیرید؛ و برای برررسی بیشتر، کودکان را نزد متخصص ببرید.

پرستار کودک باید تمام این علائم را زیر نظر بگیرد و علائم و علت دیابت در کودکان و نوجوانان را به صورت کامل بداند.

دیابت نوع دو کودکان معمولا در دوره‌ای طولانی‌تر شکل می‌گیرد و به همین دلیل نیز علائم آن با سرعت کمتری بروز می‌کند خشکی چشم، تاری دید، خستگی مداوم، کاهش وزن بدون دلیل، دیر خوب شدن زخم‌های سطحی، خارش اندام تناسلی، ایجاد شب ادراری و تکرر ادرار، می‌تواند نشانه آغاز بیماری دیابت نوع دو در کودکان باشد؛ که در این صورت نیز ضرورت دارد کودک شما در اولین فرصت نزد پزشک متخصص معاینه شود.

تشخیص دیابت در کودکان

اگر پرستار کودک هستید یا وظیفه مراقبت از کودک را بر عهده دارید، باید بدانید که تشخیص به موقع دیابت در کودکان و آشنایی با علائم این بیماری می تواند به کنترل بیماری در کودک کمک کند و موجب شود تا کودک حال بهتری را تجربه کند. باید بدانید که اولین نشانه های دیابت در کودکان دیابتی ادرار زیاد، زیاد شدن اشتها، کاهش وزن ناگهانی، سردرد و تار شدن دید، احساس تشنگی شدید و بوی میوه مانند دهان است. کودکان دیابتی معمولاً زودتر از هم سن و سالان خود خسته می شود و این موضوع به این دلیل رخ می دهد که بدن قادر به مصرف گلوکز برای تأمین انرژی نیست. به عنوان پرستار کودک باید به این موضوع نیز توجه کنید که معمولاً کودکان دیابتی دختر قبل از بلوغ با عفونت های قارچی مواجه می شوند و این موضوع می تواند نشان دهنده دیابت نوع 1 در این کودکان باشد.

از طرف دیگر برای تشخیص دیابت و مشخص شدن نوع آن باید کودک را نزد پزشک ببرید تا آزمایش های لازم را انجام دهد و در صورت بیماری اقدامات درمانی هر چه سریع تر آغاز گردد و همیشه پیشگری بهتر از درمان است و بیماری های نوزادان و کودکان ار جدی بگیریم چون امکان دارد خطرات جدی را در پی داشته باشد.

مشکلات دیابت کودکان

کودکان مبتلا به دیابت معمولاً با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند. اعضای خانواده و پرستار کودک باید با مشکلات کودک دیابتی آشنا باشند و نحوه برخورد با این مشکلات را بدانند. یکی از رایج ترین مشکلات کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 کمبود شدید انسولین یا دیابت کتواسیدوز است. در این شرایط بدن برای تولید انرژی شروع به تجزیه چربی ها می کند و این موضوع منجر به تولید مواد شیمیایی به نام کتون در بدن کودک می شود. کودکان دیابتی باید غذاهای مناسبی مصرف کنند و همواره تحت نظر باشند. افزایش شدید قند خون می تواند موجب ایجاد عوارضی جدی در اندام های کودک شود. به عنوان پرستار کودک و فردی که وظیفه مراقبت از کودک را بر عهده دارد باید بدانید که عدم کنترل قند خون می تواند موجب بروز مشکلات کلیوی و بیماری های چشمی در کودک شود.

دیابت کودکان از چه نوعی است؟

به طور کلی کودکان و نوزادان بیشتر به دیابت نوع 1 مبتلا می شوند. زیرا دیابت نوع 2 معمولاً نتیجه مصرف بیش از حد شیرینی جان، عدم فعالیت بدنی و چاقی است. این موارد معمولاً به مرور زمینه دیابت در کودک را فراهم می کنند. اما کودکان کم سن و سال گاهش اوقات با دیابت متولد می شوند و از همین رو دیابت نوع 1 در کودکان رایج تر است.

منظور از دیابت نوع یک کودکان چیست

همان‌طور که از علائم مشخص است؛ دیابت نوع یک و دو دارای علائم تقریبا مشترکی هستند. در عمل علت این موضوع، مشکلات مشابهی است که از دو طریق متفاوت ایجاد می‌شود.
دیابت نوع یک کودکان، یک بیماری خود ایمنی است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن، به اشتباه به سلول‌های تولیدکننده انسولین در لوزالمعده حمله کرده و مانع ایجاد انسولین کافی در بدن کودک می‌شوند. در این شرایط بدن کودک نمی‌تواند گلوکز وارد شده به خون را تبدیل به انرژی مورد نیاز اندام‌ها کند؛ و گلوکز از طریق ادرار دفع می‌شود.
طبیعتا تزریق انسولین و استفاده از رژیم غذایی مناسب برای کنترل میزان گلوکز مصرفی، مهم‌ترین درمان برای دیابت نوع یک کودکان است.

منظور از دیابت نوع دو کودکان چیست

در دیابت نوع دو کودکان، این مشکل به طریق دیگری رخ می‌دهد. در این نوع دیابت، انسولین توسط لوزالعمده تولید می‌شود؛ اما سلول‌های بدن قادر به تشخیص و جذب آن نیستند. نتیجه حاصل از این مشکل مشابه دیابت نوع یک است. یعنی بدن با گلوگز اضافه در خون مواجه می‌شود؛ که از طریق ادرار دفع می‌گردد.
درمان در دیابت نوع دو نیز تقریبا مشابه با دیابت نوع یک است. با این تفاوت که در صورت تشخیص در مراحل ابتدایی شروع بیماری (شبه دیابت) ممکن است بتوان آن را به کمک رژیم غذایی مناسب، کنترل کرد.

کنترل دیابت در کودکان

کنترل دیابت در کودکان یک موضوع بسیار جدی است. به‌خصوص در مورد دیابت نوع یک این کنترل‌ها باید بیشتر و دقیق‌تر باشد؛ چراکه در سنین خردسالی معمولا این وظیفه را نمی‌توان بر عهده کودک گذاشت. بنابراین انجام بعضی از کارهای روزانه بر عهده والدین یا سرپرست کودک است.
در پایان سه وظیفه مهم در این زمینه به اختصار شرح داده شده است:

    • پایش میزان قند خون با تست روزانه قند خون، برای اطمینان از قرار گرفتن در نرم مناسب و ایمن
    • تزریق منظم انسولین در بازه زمانی توصیه شده توسط پزشک
    • انتخاب و اجرای رژیم غذایی مناسب با توجه به وضعیت کودک و به کمک متخصص تغذیه

تغذیه کودکان دیابتی

تغذیه نقش مهمی بر کنترل و درمان دیابت در کودکان دارد. به عنوان پرستار کودک یا فردی که وظیفه مراقبت از کودک را بر عهده دارد باید بدانید که مصرف غذاهای شیرین و دارای کربوهیدرات و قند زیاد برای کودکان دیابتی به هیچ عنوان مناسب نیست. این کودکان باید از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند و همواره مراقب غذاهایی که می خورند باشند. 

اگر پرستار کودک هستید باید سعی کنید مقدار سبزی، میوه و غذاهای سالم را در رژیم غذایی روزانه کودک دیابتی افزایش دهید و کودک را به خوردن مواد غذایی سالم و سرشار از ویتامین و مواد معدنی ترغیب نمایید. در رژیم غذایی یک کودک دیابتی کلیه مواد غذایی مضر و شیرین همانند شیرینی، مربا، شکر، نوشابه، آب نبات ها، کیک ها و دسر ها باید حذف شوند. کودک دیابتی نباید از غذاهای چرب و سرخ شده و شیرین استفاده کند تا با پیروی از یک سبک زندگی سالم، علائم دیابت در کودک کاهش پیدا کند.

دیابت کودکان چگونه درمان می شود؟

بهتر است بدانید که کودکانی که به دیابت نوع 1 مبتلا هستند، هیچ روش درمان و پیشگیری برای آن ها وجود ندارد. زیرا این نوع دیابت مادرزادی است و تنها کاری که لازم است برای درمان انجام شود، رعایت یک رژیم غذایی مناسب و مصرف به موقع انسولین و داروهای توصیه شده توسط پزشک است. کودکان مبتلا به دیابت نوع یک باید همیشه تحت کنترل باشند و سطح قند خونشان به صورت مرتب بررسی شود. اما اگر کودک به دیابت نوع 2 مبتلا شده است، احتمالاً مصرف بیش از حد شیرینی ها و عدم فعالیت بدنی موجب بروز این مشکل شده است. از همین رو رعایت کردن رژیم غذایی و همچنین تغییر سبک زندگی می تواند تا حدود زیادی از این مشکل جلوگیری کند.
معمولاً برای درمان و کنترل دیابت از داروهای کاهنده قند خون استفاده می شود. برخی از این دارها عبارت اند از متفورمین، گلوکوفاژ و گلومتزا که از بالا رفتن قند خون جلوگیری می کنند. کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 نیز معمول لازم است تا از انسولین استفاده کنند.

آیا دیابت کودکان خطرناک است؟

دیابت یک بیماری رایج است که اگر به موقع و درست کنترل نشود، می تواند خطرهای زیادی برای سلامت داشته باشد. به طول کلی اگر کودک دیابتی رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسبی داشته باشد و بیماری تحت کنترل باشد، خطری زندگی او را تهدید نخواهد کرد. از همین رو به عنوان پرستار کودک باید مراقبت از کودکان دیابتی را جدی بگیرید تا کودک بتواند زندگی نرمالی را تجربه کند و کمتر دچار مشکل شود. در صورتی که قند خون کودک به صورت یک باره زیاد شود و یا علائم شدید از خود نشان دهد، باید هر چه سریع تر او را نزد پزشک ببرید تا اقدامات لازم برای درمان انجام شود.

خدمات پرستاری در منزل سپید گستر، خیال شما را از بابت پرستار در منزل راحت کرده است. فقط کافیست با کارشناسان سپید گستر تماس بگیرید و از آنها مشاوره بگیرید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
3.8 9 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات